PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia ochroni chleb prądnicki?

  • PAP    21 lipca 2010 - 18:00
Unia ochroni chleb prądnicki?

Komisja Europejska opublikowała wniosek o rejestrację tradycyjnego krakowskiego chleba prądnickiego. Jeśli w ciągu sześciu miesięcy nie zostaną do niego zgłoszone zastrzeżenia, to nazwa pieczywa zostanie zarejestrowana przez UE jako produkt regionalny.
Wniosek o unijną ochronę chleba prądnickiego zgłosił krakowski mistrz piekarski Antoni Madej, który jest producentem tego pieczywa. Zgodnie z dokumentem, chleb po rejestracji będzie mógł być wypiekany tylko w granicach administracyjnych miasta Krakowa.
 
Chleb prądnicki na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się już od października 2005 roku.
 
Produkt ten został odtworzony na podstawie wzmianek w literaturze, informacji z Muzeum Chleba w Radzionkowie oraz rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami Prądnika - dzisiejszej dzielnicy Krakowa.
 
Jest to tradycyjny chleb ciemny, na zakwasie żytnim, przygotowywany zgodnie z tradycyjną recepturą. Szczególną jego cechą jest bardzo duży rozmiar. Chleb wypiekany jest w dwóch kształtach - owalnym (bochenki o wadze 4,5 kg oraz 14 kg) oraz okrągłym (bochenki o wadze ok. 4,5 kg). Dobrze wypieczony utrzymuje świeżość przez kilka tygodni.
 
Tradycja wypieku tego chleba sięga XV wieku, kiedy to biskup Wojciech Jastrzębiec w 1421 roku nadał część gruntów w Prądniku Białym swemu kucharzowi, zobowiązując go jednocześnie do dostarczania chleba na stół biskupi.
 
Produkty regionalne to takie, które można wytwarzać tylko w niektórych regionach UE, a ich nazwa i technologia wytwarzania są prawnie chronione.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.