Unia pomogła nam przeżyć kryzys

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 30-04-2010
  • drukuj
Dotąd wykorzystaliśmy 21,4 mld euro wspólnotowych dotacji. Przez sześć lat podpisano umowy na realizację 120 tys. projektów. Połowa wzrostu PKB w 2009 r. to wynik inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską.

Obecność Polski w Unii zamortyzowała skutki światowego kryzysu w naszym kraju. Stało się tak dzięki funduszom unijnym, jakie są przeznaczone dla nas w latach 2007-2013, ale też z powodu silnego impulsu rozwojowego, jaki otrzymały polskie firmy – informuje „Rzeczpospolita”.

1 maja mija sześć lat od przystąpienia Polski do UE. Fundusze unijne, bezproblemowy udział polskich firm w rynku wewnętrznym Wspólnoty oraz napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych z krajów UE pomogły nam przejść spokojniej przez spowolnienie gospodarcze. Inwestycje publiczne, głównie infrastrukturalne, prowadzone przy udziale pieniędzy unijnych, pozwoliły zahamować spadek dynamiki inwestycji w 2009 r. Dzięki dobrej pozycji polskich firm na europejskich rynkach i temu, że w 2009 r. eksport spadał wolniej niż import, udało się zachować 1,8 proc. wzrostu gospodarczego.

Rząd szacuje, że połowę wzrostu PKB w zeszłym roku wypracowały inwestycje współfinansowane przez fundusze unijne. Do marca tego roku transfery z UE wyniosły 38,1. Podpisano umowy na realizację ponad 120 tys. projektów. Co piąty z nich zaproponowały i realizują firmy.

Przystąpienie do UE miało też znaczenie dla rynku pracy, powoli swoje rynki pracy otwierają kolejne kraje Wspólnoty, to zwiększa migracje i transfery pieniędzy prywatnych z zagranicy do Polski. Dodatkowo w zeszłym roku pieniądze unijne były wykorzystywane do prowadzenia programów aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu – pisze „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

A dlaczego nam a nie innym ? np. Grekom.

Artiko, 2010-05-03 13:02:51 odpowiedz

Czy to widzi opozycja ?????

Jasiak, 2010-04-30 13:05:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE