PARTNER PORTALU
  • BGK

Unikalna wystawa w rzeszowskim muzeum

  • PAP    18 stycznia 2012 - 21:03

Ponad 130 unikalnych grafik od XVII wieku do lat 40. XX stulecia, autorstwa polskich, niderlandzkich, włoskich, francuskich, angielskich i austriackich twórców można oglądać na wystawie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.
Ekspozycja "Europejska i polska grafika artystyczna. Ryciny od XVII do XX wieku ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie" potrwa do 18 marca.

"Wystawa prezentuje zabytki wielkiej artystycznej klasy, które równocześnie stanowią interesujący przegląd tematów i technik graficznych, stosowanych w minionych wiekach" - zauważyła kurator wystawy Maria Stopyra.

Jest to reprezentatywny i znaczący wybór grafik ze zbioru liczącego ponad 8 tys. dzieł znajdujących się w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Grafika jest jednym z podstawowych, obok malarstwa i rzeźby, działów sztuk plastycznych. Obejmuje techniki umożliwiające wielokrotne powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z przygotowanej matrycy.

Do prezentacji na wystawie zostały wybrane najcenniejsze pod względem warsztatowym, artystycznym i ikonograficznym. Większość z nich była dotąd niepokazywana.

Wśród technik pokazanych na ekspozycji, z których korzystali artyści, znalazł się miedzioryt, staloryt, akwaforta, drzeworyt, litografia oraz rycina w technikach łączonych, często ręcznie kolorowane.

Na wystawie można zobaczyć portrety, których jest najwięcej, a także sceny rodzajowe, grafiki o tematyce historycznej, biblijnej, mitologicznej oraz pejzaże, weduty, alegorie wykonane na papierze czerpanym i kartonie. Pokazano też ryciny w albumach i książkach, które zostały wykonane w różnych technikach jako ilustracje.

Jedną z największych atrakcji pokazanych na ekspozycji jest olbrzymie dzieło Lucasa Vorstermana "Bitwa Amazonek" z 1623 roku, wykonane według Petera Poula Rubensa.

"Ekspozycja ukazuje też sporo, świetnych graficznych kopi niektórych malarskich dzieł wielkich mistrzów pędzla, ponieważ w minionych wiekach w ten, do dziś niekwestionowany, sposób +reprodukowano+ obrazy olejne" - zauważyła Stopyra.

Prezentowane prace są we wszystkich rozmiarach - od bardzo małych odbitek, przez średniej wielkości, aż po olbrzymich rozmiarów dzieła. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.