PARTNER PORTALU
  • BGK

Unikatowy gatunek piranii w Palmiarni Miejskiej

  • PAP    20 stycznia 2014 - 13:08
Unikatowy gatunek piranii w Palmiarni Miejskiej

Siedem piranii z gatunku myleus schomburgkii nabyła Palmiarnia Miejska w Gliwicach (Śląskie). Pływają w największym ze zbiorników, o pojemności ok. 60 tys. litrów, prezentującym ryby dorzecza Amazonki - poinformował kierownik palmiarni Marek Bytnar.
Według Bytnara jest to jeden z najrzadziej pokazywanych gatunków piranii w obiektach ekspozycyjnych. "Nabyliśmy siedem sztuk. Jest to ryba dzika, która oprócz szerokiego, charakterystycznego dla tego gatunku czarnego pasa biegnącego w poprzek ciała, ma też czerwone przebarwienia w części brzusznej. Po tym można poznać, że osobnik pochodzi ze środowiska naturalnego, a nie sztucznej hodowli" - powiedział PAP Bytnar.

Ryby z tego gatunku charakteryzują się również dwustronnie spłaszczonym ciałem, o średnicy do 40 cm. "Podobnie jak większość piranii są praktycznie wszystkożerne, bazują na pokarmie mięsnym, nie gardzą też roślinnym" - dodał kierownik palmiarni.

Nowy nabytek został wpuszczony do jednego z czterech nowoczesnych akwariów, które w lipcu ubiegłego roku zostały otwarte dla zwiedzających, po zakończeniu budowy pawilonu akwarystycznego
. "Pływają w największym ze zbiorników o pojemności 60 tys. l wraz z piraniami z gatunku pacu, które mogą osiągnąć do 40 kg wagi" - powiedział Bytnar.

Największy ze zbiorników o pojemności ok. 60 tys. litrów prezentuje również płaszczki słodkowodne, sumy czerwonopłetwe czy arapaimy.

Pozostałe akwaria mają pojemność od ok. 11 do 13 tys. litrów. W zbiorniku rzek południowo-wschodniej Azji można oglądać m.in. bocje, brzanki, labeo, a także pangi. W kolejnym wiernie odwzorowano warunki panujące w afrykańskim jeziorze Tanganika - prezentowane są tu pyszczaki, muszlowce, tropheusy czy naskalniki. Czwarty zbiornik poświęcony jest polskim rzekom. Pływają w nim pstrągi, miętusy, okonie, karasie.

"Od chwili otwarcia pawilonu, czyli w ciągu pół roku, odwiedziło ekspozycje około 110 tys. osób. Za rok ubiegły możemy się również pochwalić najwyższą frekwencją, która przekroczyła 150 tys. zwiedzających. To największa frekwencja w 88-letniej historii palmiarni" - poinformował kierownik obiektu.

Palmiarnia Miejska w Gliwicach została udostępniona zwiedzającym w 1925 roku. Kompleks, który możemy obecnie oglądać, jest nowoczesną konstrukcją architektoniczną o powierzchni ok. 3 tys. m kw. W kilku pawilonach rośnie 8 tys. roślin, z których najstarsze okazy mają nawet 150 lat - to palmy z gatunku feniks kanaryjski.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.