PARTNER PORTALU
  • BGK

Upały zalały Polskę. Niewiele zabrakło do rekordu ciepła

  • AW/PAP    8 sierpnia 2015 - 21:54
Upały zalały Polskę. Niewiele zabrakło do rekordu ciepła
W sobotę 8 sierpnia najwyższa temperatura w Polsce wyniosła 38 stopni (fot.fotolia)

W sobotę bardzo wiele stacji meteorologicznych w kraju odnotowało w cieniu temperaturę 37 st. Celsjusza. Temperatura najwyższa wyniosła 38 stopni. Gdzie największy żar lał się z nieba i co nas czeka dalej?
Najniższa temperatura maksymalna zanotowana w sobotę przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej to 23 st. Celsjusza w Świnoujściu. Najwyższą zanotowano w Legnicy i Wrocławiu, a wyniosła 38 st. Celsjusza.

"Bardzo wiele stacji zanotowało 37 st. Celsjusza. Taką temperaturę zanotowano w Poznaniu, Kole, Płocku, Warszawie, Łodzi, Sulejowie, Kaliszu, Lesznie i Opolu" - powiedziała Anna Nemec.

Do rekordu zabrakło dwóch stopni, ale to nie koniec upałów

Jak przypomniała Małgorzata Tomczuk dotychczasowy rekord temperatury wynosi 40,2 st. Celsjusza. Tak wysoka temperatura w Polsce wystąpiła 29 lipca 1921 roku w Prószkowie koło Opola.

Synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska informowała, że wysokie temperatury powietrza - przekraczające 30 st. Celsjusza - będą utrzymywały się również w najbliższym tygodniu. W sobotę na północnym-zachodzie pojawią się chmury burzowe. Burzom będzie towarzyszyć silny, porywisty wiatr, który w porywach osiągnie 70 km/h. W niedzielę burze mogą się pojawić już w całej Polsce - będzie im towarzyszył porywisty wiatr i opady gradu.

Przypomnijmy, że trakcie upałów należy pamiętać, aby:

- odpowiednio nawadniać organizm;

- zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom i osobom starszym, które w upał nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy;

- pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt, nawet na chwilę w samochodzie.

W ciągu dnia, kiedy temperatury są najwyższe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach nasłonecznionych do niezbędnego minimum. 

Sorry taki mamy klimat, czyli lato na kolei

W związku z upałami PKP apelowała do podróżnych. "Pomimo wzmożonych działań prewencyjnych, upały mogą mieć wpływ na działanie niektórych urządzeń. W związku z bardzo wysokimi temperaturami prosimy o zaopatrzenie się w wodę przed podróżą na wypadek mniejszej wydajności klimatyzacji na pokładzie pociągów" - napisano w przesłanym komunikacie Grupy PKP. "Obsługa dworców będzie niezwłocznie reagować w sytuacjach, gdy któryś z podróżnych źle się poczuje lub zasłabnie" - czytamy w komunikacie.

Na odcinkach linii szczególnie narażonych na wysokie temperatury prowadzone są dodatkowe kontrole, a stan torów monitorowany. Na terenie całego kraju działa 157 zespołów szybkiego usuwania awarii oraz ponad 1,7 tys. dyżurnych ruchu i dyspozytorów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.