PARTNER PORTALU
  • BGK

Upamiętnią były cmentarz żydowski w Swarzędzu

  • PAP    12 marca 2012 - 21:00
Upamiętnią były cmentarz żydowski w Swarzędzu

Historię byłego cmentarza żydowskiego w Swarzędzu upamiętni miejscowy samorząd - poinformował w poniedziałek rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu Maciej Woliński.
Upamiętnienie terenów po dawnym cmentarzu żydowski jest wynikiem ugody, jaką Swarzędz zawarł ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce przed Komisją Regulacyjną do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Na podstawie tej ugody Związek Gmin zrzekł się wszelkich roszczeń do gruntów po cmentarzu żydowskim, na których stoi budynek Ośrodka Kultury w Swarzędzu.

- Gmina teren ten uporządkuje i w przyszłości urządzi tam park; oznaczy to miejsce tablicami upamiętniającymi jego historię. Powstanie też obelisk o charakterze ekumenicznym, upamiętniający wszystkie swarzędzkie ofiary II wojny światowej - powiedział Woliński.

Na mocy wcześniejszego porozumienia budynek Ośrodka Kultury został przeznaczony na cele kulturalno-edukacyjne i będzie nosił nazwę "Swarzędzkie Centrum Integracji, Tolerancji i Kultury".

Żydzi i niemieccy ewangelicy byli pierwszymi mieszkańcami prywatnego miasta Swarzędza założonego w 1638 roku przez Zygmunta Grudzińskiego.

Cmentarz o powierzchni 2,5 ha został zlikwidowany przez Niemców podczas II wojny światowej. Po wojnie teren ten przekazano Swarzędzkiej Fabryce Mebli, która zbudowała tam zakładowy żłobek. Niedawno teren ten został wykupiony przez gminę Swarzędz od likwidatora Swarzędzkich Fabryk Mebli, a w dawnym budynku żłobka znajduje się Ośrodek Kultury. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.