PARTNER PORTALU
  • BGK

Upamiętnią rocznicę forsowania Odry

  • KB    20 kwietnia 2010 - 15:38

Województwo zachodniopomorskie, środowisko kombatanckie, Szczecińska Dywizją Zmechanizowana oraz 5. Pułk Saperów po raz kolejny organizują uroczystości upamiętniające Forsowanie Odry pod Siekierkami.
Uroczystości odbędą się w sobotę 24 kwietnia br. i przebiegać będą kolejno na trasie: Chlebowo, Gryfino, Chojna, Osinów Dolny, Siekierki, Gozdowice.

Forsowanie Odry rozpoczęło się w Gozdowicach 14 kwietnia 1945 roku i trwało do 20 kwietnia. W ciężkich walkach zginęło ponad 2 tysiące żołnierzy. Ich ciała spoczywają na cmentarzu w Siekierkach.

Forsowanie Odry pod Siekierkami to duże wydarzenie o charakterze patriotycznym w regionie, gromadzi ogromne rzesze dorosłych i młodzieży. Na organizację tegorocznych obchodów województwo zachodniopomorskie przeznaczyło 14,5 tys. zł.

Udział w obchodach zapowiedziały: środowiska kombatanckie z Polski i Niemiec, władze samorządowe i rządowe, młodzież szkolna, przedstawiciele wojska, oraz społeczność lokalna zamieszkująca po obu stronach Odry. 

Obchody są organizowane przy współpracy starostwa powiatowego w Gryfinie, urzędu miasta i gminy w Gryfinie, urzędu miejskiego w Chojnie, urzędu miejskiego w Mieszkowicach oraz zarządu wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Szczecinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.