PARTNER PORTALU
  • BGK

Uporządkują teren przy forcie "Wędrowiec"

  • PAP    31 grudnia 2011 - 17:11
Uporządkują teren przy forcie "Wędrowiec"

Samorząd Węgierskiej Górki uporządkuje otoczenie fortu "Wędrowiec", w którym polscy żołnierze bronili się przed Niemcami we wrześniu 1939 roku. Dzięki ich postawie miejscowość zyskała miano "Westerplatte Południa".
- Miejsce pamięci narodowej zyska nie tylko właściwe otoczenie, ale też zwiększy się jego turystyczna atrakcyjność. Zagospodarowany zostanie teren wokół fortu i zmodernizowana 100-metrowa ścieżka dojścia. Ulokowane zostaną przy niej na stałe działa i inne militaria - powiedział w piątek zastępca wójta Marian Kurowski.

Wiesław Bednarz z Urzędu Gminy w Węgierskiej Górki poinformował, że realizacja projektu "Westerplatte Południa - historyczny obiekt fortyfikacyjny" rozpocznie się za kilka tygodni. Jego wartość sięga 58 tysięcy euro. Pieniądze będą pochodziły z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska oraz budżetu państwa.

Modernizacja i uporządkowanie terenu przy historycznym forcie to pierwszy etap większego zadania, który zakończony zostanie w październiku 2012 roku. - Wybudowana zostanie również płyta dla ekspozycji sprzętu wojskowego, maszty, oświetlenie i nowy trawnik - dodał Bednarz.

W 1939 roku przez trzy dni, od 1 do 3 września, 70-osobowa I Kompania Forteczna "Węgierska Górka" pod dowództwem kapitana Tadeusza Semika stawiała opór nacierającym od południa przeważającym siłom niemieckim z 7. Bawarskiej Dywizji Piechoty. Polacy rozlokowani byli w czterech bunkrach: "Waligóra", "Włóczęga", "Wąwóz" i "Wędrowiec".

Obrońcy ostrzeliwali niemieckie kolumny pancerne. Okolica została usłana zniszczonym sprzętem. Osamotnieni polscy żołnierze nie byli jednak w stanie sprostać przeważającym siłom niemieckim. 2 września wieczorem wycofały się załogi fortów "Waligóra", "Włóczęga" i "Wąwóz". Na polu walki pozostał bunkier "Wędrowiec". Wyczerpana załoga, której zabrakło wody i amunicji, zmuszona została do kapitulacji 3 września nad ranem. W trakcie walk zginęło 11 polskich żołnierzy i około 200 Niemców.

Dzięki bohaterstwu żołnierzy walczących w Węgierskiej Górce opóźnione zostało rozbicie Armii "Kraków".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.