PARTNER PORTALU
  • BGK

Uroczystości przed Pomnikiem Grunwaldzkim

  • PAP    14 lipca 2010 - 19:10

Przed Pomnikiem Grunwaldzkim w Krakowie rozpoczęły się w środę po południu uroczystości związane z obchodami 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Uczestniczą w nich prezydent elekt Bronisław Komorowski i prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.
W trakcie uroczystości przed pomnikiem planowane są wystąpienia Komorowskiego i Grybauskaite. Potem prezydent elekt i prezydent Litwy udadzą się na Zamek Królewski na Wawelu, gdzie złożą wieńce na nagrobku króla Władysława Jagiełły w Katedrze oraz zwiedzą wystawę historyczną "Na znak świętego zwycięstwa".

Wystawa, prezentująca tradycję świętowania zwycięstwa grunwaldzkiego i jego kolejnych rocznic od średniowiecza do współczesności, będzie dostępna dla zwiedzających od 15 lipca do 30 września.

Krakowskie obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem trwać będą w lipcu i wrześniu. Połączono je z dwoma innymi wydarzeniami: setną rocznicą odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego oraz 600-leciem powstania Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Pomnik Grunwaldzki na placu Matejki ufundował ku uczczenia 500-lecia zwycięstwa pod Grunwaldem Ignacy Jan Paderewski. Jego odsłonięcie nastąpiło 15 lipca 1910 roku i stało się najwznioślejszym momentem uroczystości rocznicowych. Wydarzenie to przerodziło się w wielką manifestację patriotyczną z udziałem Polaków ze wszystkich zaborów. Po raz pierwszy odśpiewano wtedy "Rotę" do słów Marii Konopnickiej i muzyki Feliksa Nowowiejskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.