PARTNER PORTALU
  • BGK

Uroczystości w Jedwabnem

  • PAP    11 lipca 2010 - 14:58

W Jedwabnem (podlaskie) uczczono w niedzielę 69. rocznicę mordu Żydów w tej miejscowości. Modlitwy odmówiono przy pomniku ku czci pomordowanych .
Rocznica była w sobotę, obchody odbywają się w niedzielę. Przyjechała na nie tradycyjnie z Warszawy delegacja ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner. Jak co roku przyjeżdżają też osoby indywidualne.

Przy pomniku ku czci ofiar odśpiewano po hebrajsku i po polsku psalmy,modlono się też za zmarłych.Złożono kwiaty, zapalono znicze.

Śledztwo w sprawie Jedwabnego zostało umorzone przez IPN w 2003 roku. IPN w toku śledztwa ustalił, że zabójstwa nie mniej niż 340 Żydów 10 lipca 1941 roku dokonała w Jedwabnem grupa miejscowej polskiej ludności z inspiracji Niemców. IPN przyjął, że to polska ludność miała w tej zbrodni - jak to określono - "rolę decydującą", ale "można założyć", że jej inspiratorami byli Niemcy. Co najmniej 300 osób spalono żywcem w stodole, a co najmniej 40 innych zabito wcześniej w nieustalony sposób, gdy Żydów gromadzono na rynku miasteczka - przyjął IPN.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.