PARTNER PORTALU
  • BGK

Urodziny godne króla

  • KB    19 kwietnia 2010 - 15:24
Urodziny godne króla

Uroczystości 700-lecia urodzin Kazimierza Wielkiego odbędą się pod symbolicznym patronatem Lecha Kaczyńskiego. W 3,5-tysięcznym Kowalu.
Współorganizowane przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego centralne ogólnopolskie uroczystości 700-lecia urodzin króla Kazimierza Wielkiego odbędą się ostatniego dnia kwietnia w 3,5-tysięcznym Kowalu, w powiecie włocławskim. Samorząd województwa ogłosił rok 2010 Rokiem Kazimierza Wielkiego.

Kowal to miejsce urodzenia Kazimierza Wielkiego, jednego z największych polskich monarchów – to on „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” – ostatniego z piastowskiej dynastii założycieli państwa polskiego. Miasto przygotowuje się do obchodów od 2008 roku. Powołało komitet budowy pomnika władcy, na którego koncie zgromadzono prawie 130 tysięcy złotych. Zainicjowało też powstanie ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego, do którego należy także Bydgoszcz.

Stowarzyszeniu udało się zainteresować rocznicą Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 4 marca w Warszawie Prezydent RP przyjął przedstawicieli związanych z nim miejscowości oraz marszałka Piotra Całbeckiego. Uroczystości, w których planował osobisty udział, będą się odbywać pod Jego symbolicznym honorowym patronatem.

Z okazji jubileuszu w Kowalu powstał park kazimierzowski, w którym kilka dni temu zainstalowano 7-metrowy pomnik króla, wykonany z ważącego 45 ton bloku białego granitu. Autorem koncepcji monumentu jest wywodzący się z Kowala artysta plastyk Artur Jeziorski. Monument powstał w pracowni rzeźbiarza Tadeusza Bieniewicza.

Zaplanowane z wielką pompą obchody urodzin Kazimierza Wielkiego, których gospodarzami będą marszałek Całbecki oraz burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski,  odbędą się 30 kwietnia. Ich kulminacją będzie wieczorne plenerowe widowisko multimedialne, w którym wykorzystano dokumenty historyczne i przekazy literackie, a także legendy i pieśni ludowe. Wystąpią między innymi wybitny aktor Jan Nowicki oraz zespół muzyki dawnej „Dekameron”, chór parafialny „Canticum” i orkiestra dęta kowalskiej straży pożarnej.

Interesująco zapowiada się też przygotowany przez bydgoski wojewódzki ośrodek kultury Stara Ochronka jarmark historyczny, z elementami inscenizacji historycznych, warsztatami rzemieślników i rękodzielników, potyczkami rycerskimi oraz  poczęstunkiem złożonym z potraw przygotowanych według średniowiecznych przepisów.

- Od roku obserwuję przygotowania Kowala do uroczystości kazimierzowskich i jestem pełen podziwu dla skutecznych wysiłków władz miasta i jego mieszkańców, a także osób, które wywodząc się z Kowala, czują więź z lokalną społecznością i gotowe są wiele dla niej zrobić. Pomysły mają świetne, efekty już widać, uważam więc, że sukces jest pewny. Wspieramy organizację obchodów – podkreśla marszałek Całbecki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.