PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędnicy tworzą własne graffiti

  • WiadomosciZaglebia.pl    11 lipca 2013 - 09:41

W Jaworznie urzędnicy podejmują walkę z grafficiarzami tworząc własne obrazki na ścianach. - Chcemy skończyć z wulgaryzmami i nieudanymi malunkami na elewacjach - informuje Marcin Miłek z Referatu Informacji i Komunikacji Społecznej w jaworznickim magistracie.
- Taka forma „twórczości" tylko szpeci nasze miasto dlatego przyszedł czas na prawdziwych artystów - mówi Miłek.

Jest już pierwszy projekt. Na pokazanie mieszkańcom Jaworzna swojej twórczości zdecydował się Mateusz Wolski. Jego prace można zobaczyć w przejściu podziemnym między ulicami Piekarską i Ławczaną.

Czytaj też: Zielone graffiti ożywi miasto?

- Idea narodziła się po interwencjach pracowników Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie. Okazało się, że problem z wulgaryzmami i zwyczajnie brzydkimi malunkami narasta. Receptę na ten kłopot zaproponowali urzędnicy wraz z artystami z Muzeum Miasta i Teatru Sztuk. To właśnie oni teraz będą tworzyć graffiti estetyczne i zdobiące Jaworzno - mówi Marcin Miłek.

Teraz przyjdzie czas na osoby o pseudonimach Jacek W. Jarek K., Bliźniak, Rewoner, Wlk, Kareu, Szczena oraz Bium. To właśnie te osoby związane z muzeum będą ozdabiać 70 -metrową  ścianę wiaduktu przy ul. Mostowej w Jaworznie.

Czytaj też: Tego graffiti nikt nie powinien zamazywać. Poznajcie murale...

- Dobrze by było gdyby na ulicach miasta malunki nawiązywały do lokalnej historii. Jednak nie zamierzamy wpływać na artystów. Można zatem spodziewać się rozmaitej tematyki. Najważniejsze, że będą znikać puste przestrzenie, które tylko kuszą do namalowania czegoś niepożądanego. Na namalowanym już graffiti trudniej coś „stworzyć" - przekonuje Miłek.

Projekty realizowane w porozumieniu z jaworznickim magistratem będą zabezpieczone specjalną substancją. Ta nie uchroni legalnego graffiti przed zamalowaniem ale ułatwi ich usunięcie. Będzie wystarczyło użyć myjki ciśnieniowej i zabrudzenia znikną w ciągu minut sekund.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ola, 2013-07-11 21:22:23

    Liczyłam, że urzędnicy urzędu miejskiego, w tym "jaśnie panujący", stworzą własne graffiti w centralnych punktach Jaworzna. Zawiodłam się :(