PARTNER PORTALU
  • BGK

Usunięto zbiorniki z toksycznymi substancjami w zachodniopomorskim

  • PAP    30 maja 2012 - 21:00
Usunięto zbiorniki z toksycznymi substancjami w zachodniopomorskim

W województwie zachodniopomorskim zlikwidowano wszystkie zbiorniki z toksycznymi substancjami chemicznymi, tzw. mogilniki - poinformowano w środę na konferencji prasowej w zachodniopomorskim urzędzie marszałkowskim w Szczecinie.
"Na terenie naszego województwa zidentyfikowaliśmy prawie 40 mogilników - tykających bomb zegarowych zagrażających środowisku. Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, że tych bomb trzeba się pozbyć" - powiedział marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W jego ocenie zakończenie programu usuwania takich składowisk to duży krok w kierunku realizacji wizji najbardziej ekologicznego regionu w Polsce.

Geblewicz dodał, że teraz miejsca po zlikwidowanych mogilnikach są tak zagospodarowane, że niczym nie odróżniają się od środowiska, które je otacza.

Od 2010 r. likwidację mogilników w województwie koordynował zachodniopomorski urząd marszałkowski. Od tego czasu zlikwidowano 20 zbiorników, w których składowano przeterminowane środki ochrony roślin. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie na terenach jej podległych zlikwidowała cztery kolejne składowiska.

Podczas likwidacji 20 mogilników usunięto łącznie ponad 10,3 tys. ton odpadów, w tym ponad 6 tys. ton zanieczyszczonej gleby, ponad 3 tys. ton zanieczyszczonych konstrukcji betonowych, w których przechowywano substancje i 1,2 tys. przeterminowanych środków ochrony roślin.

Usunięcie tych składowisk kosztowało ponad 11,3 mln zł; środki na ten cel w większości pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Likwidacja mogilników polegała na wydobyciu szkodliwych substancji, przepakowaniu ich do pojemników i przetransportowaniu do spalarni w Dąbrowie Górniczej i Gdańsku, gdzie zostały spalone.

Konstrukcje betonowe, w których przechowywano chemikalia, zostały zniszczone i przewiezione na składowisku odpadów niebezpiecznych. Na tereny przechowywania szkodliwych substancji nawieziono nową glebę; teraz bada się tam poziom skażenia wód podziemnych.

Proces usuwania zbiorników z toksycznymi substancjami chemicznymi w województwie zachodniopomorskim urząd wojewódzki rozpoczął w 2001 r. Przez dwa lata udało się zlikwidować 12 mogilników; kolejne trzy usunięto w 2008 i 2009 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.