PARTNER PORTALU
  • BGK

Utrudnij życie złodziejowi, oznakuj swój rower

  • PAP    8 września 2012 - 10:50
Utrudnij życie złodziejowi, oznakuj swój rower

Odnalezienie skradzionego roweru ułatwia specjalne oznakowanie; kod można nadać jednośladowi w niektórych warszawskich jednostkach policji - przypomina stołeczny ratusz.
Z danych stołecznej policji wynika, że do końca sierpnia zgłoszono kradzież 1460 rowerów; w 2011 r. było to 2340 zgłoszeń, a w 2010 r. - 2220.

"Część rowerów udaje się odzyskać, jednak często jest problem z identyfikacją właściciela" - powiedział asp. Robert Opas z KSP. Dodał, że w odnalezieniu właściciela pomaga oznakowanie jednośladu. Rower można oznakować np. w Wydziale Ruchu Drogowego KSP przy ul. Jagiellońskiej 49. "Można to zrobić także w innych jednostkach, ale ponieważ sprzęt do znakowania jest mobilny, trzeba się dowiadywać w najbliższej jednostce policji" - zaznaczył.

Biuro prasowe stołecznego ratusza przypomina, że w Warszawie można oznakować rower od 2010 roku. Do znakowania stosuje się elektryczne urządzenie zwane engrawerem, którym "pisze się" jak długopisem po znakowanej powierzchni, nanosząc niepowtarzalny kod. Mikroudarowa technologia engrawera pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania i jest tak trwała, że próba jego starcia powoduje zmiany w strukturze materiału. Tak więc całkowite usunięcie napisu bez pozostawienia śladów jest niemożliwe - zaznaczono.

Aby oznakować jednoślad, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty i dowód kupna roweru (paragon, faktura, umowa kupna). W jednostce policji sprzęt zostanie oznakowany w trzech miejscach na ramie roweru pod kierownicą, na ramie przekładni sprzężonej z przekładnią i na przednim widelcu. Właściciele bardzo drogiego sprzętu są zachęcani do dodatkowego oznakowania na sztycy siodełka i kierownicy oraz na obręczach kół.

Każdy grawerowany rower ma inny numer, który umożliwia także ustalenie jednostki, w której został oznakowany. Numer jest wprowadzany do policyjnej bazy danych.

Na wyposażeniu stołecznych jednostek policji są 42 engrawery zakupione przez miasto za ponad 5,5 tys. zł. Działania w jednostkach KSP są prowadzone w ramach Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego "Bezpieczna Warszawa".

Czytaj też: Kradną rowery na potęgę

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.