PARTNER PORTALU
  • BGK

Uwaga na lód na mazurskich jeziorach

  • PAP    8 marca 2012 - 17:24
Uwaga na lód na mazurskich jeziorach

Lód na mazurskich jeziorach mimo że wciąż gruby, jest bardzo kruchy - strażacy i ratownicy przestrzegają zwłaszcza przed wjeżdżaniem na tafle jezior autami. Strażacy z Pisza (warmińsko-mazurskie) próbują w czwartek wyciągnąć z dna jeziora Roś utopionego golfa.
Jak powiedział rzecznik prasowy piskich strażaków Józef Baranowski lód pod golfem, którym jechało dwóch rybaków, załamał się we środę kilkadziesiąt metrów od brzegu.

- Jeden rybak zdołał wydostać się z auta szybko, drugi mocował się dłużej i uwolnił się z samochodu, gdy ten już tonął. Uratowały go dobre umiejętności pływackie - powiedział Baranowski.

Golf zatonął na głębokości ok. 5 metrów. Strażacy wycięli w jeziorze długi na ponad 30 metrów i szeroki na 3 metry przerębel, ale nie udało im się wyciągnąć auta.

- We czwartek sprowadziliśmy posiłki z Giżycka i Olecka i ponownie spróbujemy wydobyć samochód. Na razie nurkowie nie stwierdzili, by z samochodu wydobywały się płyny czy paliwo, ale auto nie może długo być na dnie - dodał Baranowski.

Podkreślił, że akcja wydobywania samochodu jest skomplikowana i kosztowna - ale nie zapłacą za nią rybacy, tylko państwo.

Lód na mazurskich jeziorach ma wciąż kilkadziesiąt centymetrów grubości (np. na Rosiu 30-35 cm), ale jest kruchy, nasiąknięty wodą.

- Taki lód łatwo załamuje się zwłaszcza pod większym ciężarem, dlatego prosimy, by pod żadnym pozorem nie wjeżdżać na jeziora pojazdami. Żadnymi pojazdami - podkreślił rzecznik Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jarosław Sroka.

Ratownicy tej służby kilka dni temu wyciągali z przerębla zatopionego quada.

- Ideałem by było, by z tafli jezior zeszli też rybacy. Jest ciepło, lód kruchy, niebezpieczny. Apelujemy o rozsądek - podkreślił rzecznik warmińsko-mazurskich (zabierz głos/oceń prezydenta) strażaków Zbigniew Jarosz.

Od kilku dni na Mazurach jest słonecznie, w dzień temperatura wzrasta do kilku stopni powyżej zera, noce są zimne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.