PARTNER PORTALU
  • BGK

Uwaga na manewry na Bałtyku

  • AZA    2 czerwca 2010 - 17:36

W piątek (4 czerwca) na Bałtyku rozpoczynają się największe w tym roku manewry morskie państw partnerstwa dla pokoju "Baltops 2010". W ćwiczeniach wezmą udział załogi okrętów, samolotów i śmigłowców z 14 państw. W niedzielę (6 czerwca) w godz. 10.00-14.00 jednostki stacjonujące w gdyńskim Porcie Wojennym zostaną otwarte dla zwiedzających.
Międzynarodowa armada okrętów wpłynie do Gdyni w piątek. Wśród nich, a także wśród załóg samolotów i śmigłowców znajdą się reprezentanci takich państw jak: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Łotwa, Litwa, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja, USA i Wielka Brytania. Do niedzieli odbywać się będzie faza portowa ćwiczeń. Działania na morzu rozpoczną się w poniedziałek i potrwają dwa tygodnie.

Polskie siły uczestniczące w "Baltops 2010" będą wykonywać zadania związane głównie z bezpieczeństwem morskich szlaków komunikacyjnych. Ćwiczenia oparte są na scenariuszu obejmującym fikcyjne państwa i fikcyjne wydarzenia. Jednostki zmierzą się z kryzysem lokalnym, będącym wynikiem działalności organizacji paramilitarnych. Rezolucją ONZ utworzone zostaną siły pokojowe. Jednym z wyzwań będzie piractwo zagrażające jednostkom transportu morskiego.

"Baltops" jest corocznym, międzynarodowym ćwiczeniem morskim mającym na celu zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw partnerstwa dla pokoju w rejonie Morza Bałtyckiego. Scenariusz manewrów zakłada reagowanie międzynarodowych sił w sytuacjach kryzysowych. W trakcie manewrów okręty przećwiczą wszystkie elementy typowych operacji pokojowych wśród nich operacje embarga i blokad morskich w rejonach objętych kryzysem, akcje wymuszania pokoju, zwalczania kontrabandy oraz przeciwdziałania terroryzmowi na morzu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.