Uwaga na złodziei w komunikacji miejskiej

- Przełom października i listopada to czas wzmożonej aktywności złodziei, którzy wykorzystują nieuwagę i pośpiech w okresie Wszystkich Świętych - przypominają organizatorzy ruszającej na Śląsku kampanii "Nie daj się złodziejowi".
Uwaga na złodziei w komunikacji miejskiej

Kolejną edycję tej akcji zorganizowano, aby przypomnieć podróżującym komunikacją publiczną o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chodzi o uświadomienie pasażerom, że ofiarą kieszonkowca najłatwiej zostać w zatłoczonych bardziej niż zazwyczaj autobusach i tramwajach.

W najbliższych dniach pasażerowie będą informowani, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą, a do środków komunikacji miejskiej zostaną skierowane dodatkowe patrole policji, którym będą towarzyszyli kontrolerzy Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP.

Poza głównym organizatorem komunikacji w regionie i policją akcję organizuje Urząd Miasta Katowice, Tesco Polska oraz spółka Tramwaje Śląskie. Inicjatorzy akcji chcą uświadomić pasażerom, że mają olbrzymi wpływ na własne bezpieczeństwo.

W okresie Wszystkich Świętych złodzieje wykorzystują nieuwagę, przede wszystkim w tłoku w pojazdach komunikacji miejskiej, na przystankach i w sklepach. Okradają swoje ofiary z pieniędzy, kart płatniczych i dokumentów.

Tymczasem pasażerowie zapominają o elementarnych zasadach - o odpowiednim schowaniu dokumentów, zamknięciu toreb i noszeniu portfeli w zamkniętych kieszeniach. Podróżnym będą o tym przypominać specjalne patrole policjantów i kontrolerów.

Podczas akcji policjanci będą naklejać pasażerom na źle zabezpieczonym bagażu specjalne nalepki, by pokazać im, że mogą łatwo zostać okradzeni. Patrole będą wręczać również ulotki informujące o akcji oraz karty, które pasażerowie po wypełnieniu powinni zostawić w domu, by w przypadku utraty dokumentów dysponować kompletem danych osobowych.

Organizatorzy akcji przypominają, że metody działania kieszonkowców różnią się od siebie w zależności od doświadczenia i okoliczności. Jeżeli działają w grupach, to ich członkowie mają przydzielone konkretne zadania. Np. "robotnik" dokonuje kradzieży, zadaniem "świecy" jest obserwacja, a "konik" przyjmuje od "robotnika" skradzione przedmioty i odchodzi w bezpieczne miejsce.

Złodzieje kieszonkowi działają na różne sposoby. Do tych stosowanych najczęściej należą: "sztuczny tłok" - gdy sprawcy usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej; "na kosę" - kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki; "zza parawanu" - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem albo kurtką przewieszonymi przez rękę.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE