PARTNER PORTALU
  • BGK

Uwaga! Radar powrócił

  • krosnocity.pl (Piotr Dymiński)    17 października 2011 - 11:18
Uwaga! Radar powrócił

Od 30 września wznowiono kontrole prędkości przy użyciu fotoradaru Straży Miejskiej w Krośnie.
Docelowo kontrole prowadzone będą przenośnym urządzeniem na kilku oznakowanych odcinkach ustalonych wcześniej z KMP w Krośnie. Planowane jest też rozmieszczenie czterech stałych masztów także służących do pomiaru prędkości.

Od początku roku krośnieńska Straż Miejska nie używała swojego przenośnego fotoradaru (przez kierowców nazywanego „śmietnikiem”/”koszem”). Było to spowodowane zmianą ustawy i brakiem stosownych przepisów, które określałyby warunki prowadzenia kontroli i sposób oznakowania miejsca pomiaru – Na rozporządzenia czekaliśmy pół roku – mówi komendant Straży Miejskiej, Tomasz Wajdowicz.

W czerwcu tego roku w życie weszły dwa rozporządzenia. Zgodnie z jednym z nich wprowadzono do użycia nowy znak D-51 wraz z tabliczką informującą, jakiego odcinka drogi dotyczy (np. 900 m) w przypadku pomiaru urządzeniem przenośnym. Na tak oznakowanym odcinku możemy spodziewać się kontroli przy użyciu fotoradaru. – W wyborze lokalizacji kierowaliśmy się tym, z jakimi zdarzeniami mieliśmy do czynienia w tych miejscach.

Ponieważ kierujący zobowiązany jest do przestrzegania przepisów, w tym ograniczeń prędkości niezależnie od tego czy prowadzony jest pomiar, nie stosuje się znaków informujących, że odcinek, na którym strażnicy mierzą prędkość się kończy. Drugie rozporządzenie, reguluje warunki i zasady pomiaru prędkości. Z tego wynika między innymi obowiązkowa „niewielka tolerancja błędu” do 10km/godzinę.

W ten sposób ministerstwo bierze pod uwagę niewielki błąd kierowcy lub niedokładne wskazanie prędkościomierza w samochodzie. Oznacza to, że w terenie zabudowanym, gdzie dozwolona jest prędkość 50 km/godz., mandatu może spodziewać się kierowca jadący z prędkością powyżej 61 km/godz. Uwaga, to rozporządzenie nie dotyczy radarów w posiadaniu policji, zatem nie oznacza przyzwolenia na szybszą jazdę.

Radar nie zmienił wyglądu, przenośne urządzenie nie musi być oklejone materiałami odblaskowymi, pomimo że takie pomysły były rozważane w projektach rozporządzenia.

Aktualnie pomiary prowadzone są na: ulicy Jana Pawła II od skrzyżowania z Krakowską w kierunku Jasła na odcinku 800 m, a także w kierunku Sanoka, od skrzyżowania z ul. Kochanowskiego, również na odcinku 800 metrów, ul. Bieszczadzkiej za skrzyżowaniem z ul. Dmochowskiego (w pobliżu Lasów Państwowych) na odcinku 1100 metrów w kierunku Sanoka oraz za skrzyżowaniem z ul. Żniwną na odcinku 900 metrów w stronę Jasła (docelowo będzie 1100 metrów), ul. Krakowskiej pomiędzy ulicami Hutniczą a Drzymały.

Kontrolami prędkości dokonywanymi przez Straż Miejską objęte będą tez odcinki ulic: Chopina, Baczyńskiego i Zręcińskiej. Plany organizacji ruchu są już gotowe, a jedyną przeszkodą do rozpoczęcia kontroli jest brak znaków. – Oczekujemy na znaki, których nie ma w odpowiedniej ilości – tłumaczy komendant Tomasz Wajdowicz. Uwaga, pomiary mogą być prowadzone całodobowo!

Znaki informujące o kontroli prędkości ustawione są na stałe, niezależnie od tego czy pomiar jest w danym momencie prowadzony. Równocześnie planowane jest ustawienie 4 stałych masztów z obudowami służącymi do umieszczenia urządzenia pomiarowego. Kontrola prędkości z masztów będzie odbywała się przy użyciu tego samego urządzenia Straży Miejskiej. Maszty mają stanąć przy ulicach: Rzeszowskiej, Bema, Wojska Polskiego i Korczyńskiej. Tu obudowy urządzeń będą zgodnie z rozporządzeniem w kolorze żółtym – odblaskowym. Zgodnie z wydanym rozporządzeniem przed każdym z masztów będzie znajdował się wspomniany znak D-51.

Tym razem bez tabliczki określającej odległość, w jakiej może znajdować się maszt. W przypadku stałych masztów odległość pomiędzy znakiem, a urządzeniem zależna jest od dopuszczalnej prędkości na danym odcinku. Jeżeli jest to do 60 km/ godzinę, to znak będzie ustawiony od 100 do 200 metrów przed masztem. Jeżeli jednak dopuszczalna prędkość jest wyższa niż 60 km / godzinę, masztu możemy spodziewać się w odległości 200 do 500 metrów za znakiem.

Straż Miejska nadal regularnie prowadzi kontrole na skrzyżowaniu ul. Tkackiej z Grodzką i Piotra Skargi. Przypominamy, jadących od strony ul. Tkackiej obowiązuje nakaz skrętu w prawo (nie dotyczy tylko taksówek i autobusów). Strażnicy miejscy rejestrują popełnione wykroczenia jadących w ul. Piotra Skargi, pomimo nakazu skrętu w prawo. Za niestosowanie się do znaku drogowego C-2 przewidziany jest mandat karny w wysokości 250 zł. oraz 5 punktów karnych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.