PARTNER PORTALU
  • BGK

Uwaga! Znowu nadciągają upały

  • em    3 sierpnia 2015 - 17:40
Uwaga! Znowu nadciągają upały

Oprócz wysokich temperatur, w połowie i pod koniec tygodnia, możemy mieć do czynienia również z burzami (fot. anaulin/flickr.com)

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w tym tygodniu temperatura powietrza na większości obszaru Polski sięgnie ponad 30 st. Celsjusza. W sobotę (8 sierpnia) w całej Polsce przewidywane są upały sięgające miejscami 39-40 st.
W związku z prognozowanymi przez IMGW upałami, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. W nadchodzących dniach temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju może osiągnąć wartości nawet 37-38 st.C - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 3. stopnia (w 3 stopniowej skali).

Po upałach będą burze?

3 sierpnia dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Janusz Skulich spotkał się, w ramach wideokonferencji, z przedstawicielami wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego. Zwrócił uwagę na konieczność zachowania gotowości do działania, ponieważ oprócz wysokich temperatur, w połowie i pod koniec tygodnia, możemy mieć do czynienia również z burzami. Podkreślił, że upał wpływa także na infrastrukturę, dlatego należy się liczyć z ograniczeniami związanymi z poruszaniem się samochodów ciężarowych po drogach i prędkością kursowania pociągów - decyzje będą podejmowały odpowiedzialne za ten obszar instytucje.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele: Ministerstw: Administracji i Cyfryzacji, Zdrowia, Gospodarki oraz Infrastruktury i Rozwoju, a także Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Głównej Policji.

Upały mogą zagrażać zdrowiu

MAC wydało specjalny poradnik dotyczący bezpiecznych zachowań podczas gorących. W trakcie upałów należy pamiętać, aby:

- odpowiednio nawadniać organizm;

- zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom i osobom starszym, które w upał nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy;

- pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt, nawet na chwilę w samochodzie.

W ciągu dnia, kiedy temperatury są najwyższe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach nasłonecznionych do niezbędnego minimum. Warto przypomnieć także o konieczności zachowania ostrożności podczas korzystania z kąpielisk. Tylko w tym roku (od 1 kwietnia) utonęło 217 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.