PARTNER PORTALU
  • BGK

Uzdrowiska uwiecznione na pocztówkach

  • PAP    8 lutego 2012 - 20:58
Uzdrowiska uwiecznione na pocztówkach

Obiekty zdrojowe oraz sceny z życia codziennego z przełomu XIX i XX wieku w karpackich uzdrowiskach Krynica, Muszyna i Żegiestów przypomina wystawa ok. 500 pocztówek z lat 1899-1920, którą w środę otwarto w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.
"Pocztówki są kopalnią informacji i bogatym materiałem ikonograficznym - to przecież konkretni ludzie, którzy je wysyłali i otrzymywali, to rysunki, obrazy lub zdjęcia, to stemple pocztowe i znaczki, to wreszcie bogata korespondencja mówiąca o epoce, ludziach, ich sprawach, czasem ważnych, a niekiedy zupełnie przyziemnych" - powiedział autor wystawy Ryszard Kruk.

Pocztówki wydawane do 1905 roku miały tę samą stronę przeznaczoną na obrazek i wiadomości, na ich odwrocie był tylko adres. Przez kolekcjonerów nazywane są pocztówkami z "długim adresem". Stanowią one ok. 30 proc. wszystkich eksponatów zgromadzonych na wystawie w Krośnie.

"Dopiero później zaczęto wydawać pocztówki z ilustracją na całej stronie, natomiast na drugiej stronie znajdowało się miejsce na adres i korespondencję" - przypomniał Kruk.

W Polsce autorstwo nazwy "pocztówka" przypisuje się Henrykowi Sienkiewiczowi. "Nasz pisarz wygrał konkurs na polską nazwę karty korespondencyjnej bez koperty. Wcześniej w każdym zaborze była ona inaczej nazywana" - zaznaczył Kruk.

Pierwsze kartki pocztowe były bez ilustracji. Później ilustrowane były litografiami, a wreszcie fotografiami.

Prezentowane na wystawie pocztówki są częścią kolekcji Bożeny i Ryszarda Kruków, która liczy ponad 3 tys. egzemplarzy. Wszystkie są tematycznie związane z Krynicą, Muszyną i Żegiestowem i pochodzą sprzed 1950 roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.