PARTNER PORTALU
  • BGK

V Noc Kultury

  • PAP    26 maja 2011 - 18:32
V Noc Kultury

Ponad 250 różnych wydarzeń artystycznych m.in. spektakli, wystaw, prezentacji, koncertów w różnych placówkach kultury oraz na placach i ulicach składa się na program Nocy Kultury z 4 na 5 czerwca w Lublinie.
- Noc Kultury jest po to, żebyśmy wspólnie świętowali i pokazali to, co mamy w kulturze najlepszego. Żebyśmy mogli się ze sobą spotkać przy okazji jedynej takiej letniej, "karnawałowej" nocy i obejrzeć, co ciekawego przygotowali profesjonaliści i amatorzy - powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Warsztatów Kultury w Lublinie Grzegorz Rzepecki.

Czytaj też: Lublin i Segowia wspólnie o ESK 2016

Noc Kultury organizowana będzie Lublinie po raz piąty. Teatry, muzea, galerie i placówki kultury są tej nocy otwarte i przygotowują specjalne programy. Na ulicach miasta, ale też w różnych restauracjach i klubach organizowane są tej nocy różnego rodzaju koncerty, prezentacje artystyczne. Występują aktorzy, tancerze, malarze, fotograficy, performerzy, muzycy, pisarze.

Podczas tegorocznej Nocy Kultury można będzie oglądać liczne wystawy i instalacje m.in. "Humanbomber" Roberta Kuśmirowskiego, malarstwo Franciszka Maśluszczaka, ekologiczną instalację z trawy "Flora urbana, czyli zielony mebel miejski", wirtualną rekonstrukcję przedwojennego centrum Lublina.

Na kilku scenach zbudowanych w mieście odbywać się będą koncerty, m.in. muzyki klezmerskiej, rockowej, elektronicznej, jazzu, poezji śpiewanej. Specjalny koncert pt. "Pieśń wieczności" zagrają Tytus Wojnowicz i Męski Zespół Wokalny Kairos, a kompozycje do wierszy Józefa Czechowicza zaśpiewa Marek Andrzejewski.

Teatr im. Hansa Christiana Andersena pokaże spektakl "Tymoteusz wśród ptaków", Scena Prapremier InVitro - przedstawienie pt. "Zły", a w Teatrze Muzycznym zaplanowano koncerty przebojów operetkowych i musicalowych.

Podczas tegorocznej Nocy Kultury prezentować się będą również artyści z Ukrainy, Białorusi, Francji i Hiszpanii. Hiszpańska grupa Amplio Clown pokaże spektakl plenerowy "Pietro i Cadu na świeżym powietrzu", a zespół Nuevo Mester de Juglaria da koncert tradycyjnych pieśni kastylijskich.

Koncerty, spotkania, wykłady odbywać się będą także m.in. w parafii ewangelicko- augsburskiej, kościołach katolickich i dawnej szkole rabinackiej Jeszywas Chachmej.

Jak podkreślił Rzepecki, tegoroczna Noc Kultury w Lublinie będzie przedstawieniem idei "Miasto w dialogu" zawartej w aplikacji Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jego zdaniem taka manifestacja różnych działań kulturalnych stwarza przestrzeń do spotkania, rozmowy i budowania więzi międzyludzkich.

- Miasto w dialogu rozumiemy tu jako rozmowę mieszkańców między sobą, ale też z władzami miasta, miasta z regionem Lubelszczyzny, z regionami sąsiednimi, z zagranicą; jako dialog różnych środowisk między sobą poprzez pamięć, sztukę, edukację - powiedział Rzepecki.

Wstęp na wszystkie imprezy Nocy Kultury będzie bezpłatny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.