PARTNER PORTALU
  • BGK

Verdi opanuje Poznań

  • PAP    27 października 2010 - 11:02

„Giovanna d’Arco” Giuseppe Verdiego w wykonaniu Filharmonii Poznańskiej otworzy 6 listopada X Poznańskie Dni Verdiego. Organizator wydarzenia, Teatr Wielki, zaprasza na koncerty, ale też na kolacje i clubbing.
W programie festiwalu zaplanowano m.in. premierowy spektakl „Rigoletta” z Andrzejem Dobberem w roli tytułowej oraz „Trubadura” w wersji koncertowej z Ewą Podleś w roli Azuceny. Ponadto zespół poznańskiego Teatru Wielkiego zaprezentuje dzieła Giuseppe Verdiego, cieszące się dużym uznaniem krytyki i publiczności: „Ernani”, „Stiffelio” i „Makbet”.

– Program skupił się przede wszystkim na męskich postaciach Verdiego. W związku z tym, że przyszły rok w teatrze będzie „rokiem kobiet”, chciałem teraz pokazać te tytuły, których w 2011 nie będzie, bo w tytule pojawia się mężczyzna. Nie będzie „Ernaniego”, „Makbeta”, oni wrócą po przerwie, w 2012 r. – mówi dyrektor teatru Michał Znaniecki.

W ramach jubileuszu 100-lecia poznańskiego teatru Opera Wrocławska przyjedzie ze spektaklem „Falstaffa”. Inauguracyjne, koncertowe wykonanie „Giovanny d’Arco” będzie wspólnym przedsięwzięciem Teatru Wielkiego i Filharmonii Poznańskiej.

Jak wyjaśnił dyrektor filharmonii, Wojciech Nentwig, poznaniacy usłyszą to wczesne dzieło Verdiego po raz pierwszy. „Giovanna d’Arco” nie była prawdopodobnie do tej pory wystawiana przez żadną polską operę. Gronu solistów towarzyszyć będzie Chór Teatru Wielkiego i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.

Z myślą o miłośnikach wielkich scen zespołowych przygotowany został „Koncert Chórów Verdiowskich”, podczas którego wysłuchać będzie można najsłynniejszych fragmentów chóralnych. Podobnie jak w ubiegłym roku, w programie znalazł się również happening dla dzieci „Mały dzień Verdiego”.

Jak zaznaczył Znaniecki, Dni Verdiego nie zamkną się jedynie w budynku opery. – Podobnie jak w zeszłym roku, staramy się otworzyć na miasto, żeby udowodnić, że Dni Verdiego są ważne także dla tej publiczności, która może rzadziej przychodzi do Teatru Wielkiego, a w mieście może spotkać Verdiego niechcący – wyjaśnia.

W ramach imprez towarzyszących zaplanowano m.in. „Clubbing z Verdim”, czyli imprezy z muzyką operową miksowaną przez didżejów, oraz Verdiowskie kolacje tematyczne w jednej z poznańskich restauracji. Menu będzie każdego dnia dostosowywane do spektaklu prezentowanego w teatrze: od kuchni hiszpańskiej po pokazie „Ernaniego”, po menu szkockie dla widzów „Makbeta”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.