PARTNER PORTALU
  • BGK

VI Jarmark Jakubowy w Szczecinie czas zacząć

  • PAP    23 lipca 2014 - 20:02

Prawie 200 wystawców będzie prezentować swoje rękodzieło i produkty spożywcze podczas szóstej edycji Jarmarku Jakubowego w Szczecinie; odbędą się także koncerty. Impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli.
Jak powiedział ks. Maciej Pliszka ze szczecińskiej katedry, uroczysta sesja kapituły katedralnej rozpocznie towarzyszące Jarmarkowi uroczystości religijne oficjalnie w piątek, ale stoiska kupców staną dzień wcześniej. Parafia katedralna czuwa nad całością przedsięwzięcia.

Oznaką rozpoczęcia jarmarku będzie wykonanie z katedralnej wieży przez szczecińskich trębaczy hejnału, który skomponowali. Na okalających świątynię uliczkach szczecińskiego Starego Miasta i na placu przed nią rozlokują się kupcy z kraju i zagranicy.

"Program Jarmarku Jakubowego jest bardzo bogaty i tworzony tak, aby każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Podzielony jest na cztery części: wydarzenia religijne, kupiectwo, edukację i kulturę" - powiedział Pliszka. Dodał, że w dniach jarmarku wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny, a także wziąć udział w rekolekcjach. "Tradycja jarmarków towarzyszących odpustom jest bardzo odległa. Ma służyć pielgrzymom, którzy przybywają do świątyni i uczestniczą w wydarzeniach religijnych. To, co się dzieję przed katedrą ma dać odpoczynek, wytchnienie i posilenie" - podkreślił.

Podczas jarmarku odbędą się liczne koncerty, towarzyszyć mu będzie konkurs "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów".

Decyzją metropolity szczecińsko-kamieńskiego Andrzeja Dzięgi, jarmark odbywa się co roku, w dniach odpustu w tamtejszej bazylice archikatedralnej. Św. Jakub jest patronem świątyni.

Jarmark to także okazja do przypomnienia o znanym pielgrzymkowym szlaku św. Jakuba, prowadzącym do grobu świętego w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Szlak wiedzie z Kretingi na Litwie, przez Kłajpedę, Kaliningrad, Gdańsk, Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin, Świnoujście, Greifswald do Rostocku, gdzie łączy się z drogami ze Skandynawii i prowadzi przez Francję do Hiszpanii. W tym roku rowerową pielgrzymkę z Kretingi zamierza podczas trwania jarmarku zakończyć kilka osób. Pokonają oni trasę ponad 1500 km.

W ostatnich latach jarmark odwiedzało kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.