PARTNER PORTALU
  • BGK

W 2020 r. w Słupsku powstanie siedziba Nowego Teatru im. Witkacego

  • PAP/MIW    12 listopada 2017 - 18:52
W 2020 r. w Słupsku powstanie siedziba Nowego Teatru im. Witkacego
Tak ma wyglądać siedziba Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. (mat. nowyteatr.pl)

W 2020 r. w Słupsku ma zostać oddane do użytku Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych, w którym będzie mieścić się Nowy Teatr im. Witkacego, jedyny teatr dramatyczny w mieście. Powołana 13 lat temu placówka nie ma własnej siedziby.
• Budowa nowego teatru w Słupsku to efekt decyzji zarządu województwa pomorskiego, który rozstrzygnął konkursy dla zintegrowanych projektów rewitalizacyjnych, dofinansowanych ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

• O dotację unijną na budowę Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych aplikowały władze Słupska.

• Budynek z przeznaczeniem na Nowy Teatr im. Witkacego będzie posiadał scenę z widownią na około 250 miejsc, sale prób i sale warsztatowe, foyer z kawiarnią, pełne zaplecze techniczne, biurowe oraz pokoje aktorskie z tarasami na dachu. Łączna powierzchnia obiektu będzie wynosiła ok. 1800 metrów kwadratowych.

- To historyczna sprawa. Jesteśmy chyba jedynym teatrem w Polsce, który od wielu lat nie ma swojej siedziby. Korzystamy z gościnności innej instytucji kulturalnej w mieście tj. Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica". Po narodzinach w 2004 roku byliśmy takim "dzieckiem bez wyprawki". Doczekamy się w końcu własnej sceny i to w trudnych czasach, w których teatry w kraju bardziej się zamykają, niż powstają" - powiedział zastępca dyrektora Nowego Teatru im. Witkacego, Przemysław Sternalski.

Sternalski wyjaśnił, że budynek teatru powstanie na miejscu starej wozowni.

- Z tego obiektu zachowana zostanie część fasady, która będzie wkomponowana w nową bryłę teatru - dodał.

- Część wyposażenia, będziemy przenosić z obecnego miejsca. Mamy np. sprzęt nagłośnieniowo-oświetleniowy, który wykorzystujemy, gdy gramy poza Słupskiem - nadmienił.

Sternalski zapowiedział, że oprócz działalności teatralnej, w Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych będą prowadzone też zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz seniorów.

Budowa Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych w Słupsku będzie kosztowała ok. 13 milionów złotych, z czego dotacja z budżetu Unii Europejskiej wyniesie ok. 5,2 mln zł.

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku został powołany do życia 26 maja 2004 roku (patrona placówce radni Słupska dodali pięć lat później). Jest placówką utrzymywaną wyłącznie z pieniędzy samorządu miejskiego. Poprzednikiem Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku był m.in. działający w latach 1958-1976 Bałtycki Teatr Dramatyczny, w kolejnych latach funkcjonował w mieście nad Słupią m.in. Teatr Muzyczny oraz Słupski Teatr Dramatyczny i Orkiestra Kameralna.

Na inaugurację swojej działalności słupski teatr wystawił we wrześniu 2014 r. "Szaloną Lokomotywę" według Stanisława Ignacego Witkiewicza, w reżyserii Jana Peszka i Michała Zadary. Rocznie Nowy Teatr im. Witkacego wystawia ok. 6-8 premier.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.