PARTNER PORTALU
  • BGK

W 295 gminach trwa szacowanie strat po przymrozkach

  • JP    23 maja 2017 - 16:35
W 295 gminach trwa szacowanie strat po przymrozkach
5718 gospodarstw rolnych poniosło straty w uprawach. (Fot.: Ministerstwo Rolnictwa)

Rolnicy liczą straty po kwietniowych i majowych przymrozkach. Ministerstwo Rolnictwa zbiera protokoły komisji ds. szacowania szkód.
• W 295 gminach na terenie kraju działają lub działały komisje ds. szacowania strat.

• Dotychczasowe straty szacuje się na 12,4 mln zł.

• Straty przełożą się na wysokie ceny żywności.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa w 295 gminach na terenie kraju działają lub działały komisje ds. szacowania strat. W całym kraju powołanych jest 2,5 tys. komisji i do tej pory jeszcze nie wszystkie zakończyły prace.

Z ostatnich protokołów wynika, że 5718 gospodarstw rolnych poniosło straty w uprawach. Niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi dotkniętych zostało około 16 tysięcy hektarów, w tym ponad 2000 ha wynosi powierzchnia działek, na których szkody przekroczyły 70 proc. i 8400 m kw. powierzchni szklarni i tuneli foliowych, gdzie powstały szkody na powierzchni co najmniej 70 proc. upraw.

Łączna wartość, oszacowanych do tej pory szkód, wynosi ponad 12,4 mln zł. W tym roku dopłata do składki ubezpieczenia wynosi 65 proc., a w budżecie państwa jest prawie 1 mld złotych przeznaczonych na ten cel. W kolejnych latach suma ta zostanie jeszcze zwiększona.

Wysokie ceny

Cena detaliczna polskiej truskawki to obecnie 20-25 zł/kg. Czereśnie sprzedawano po 29,90 zł/kg.

Prof. Andrzej Kowalski wyjaśnia dla Polskiego Radia, że na wysokie ceny składają się dwie przyczyny. Pierwszą są kiepskie zbiory, a druga leży po stronie ekonomicznej.

– Przez wiele miesięcy mieliśmy do czynienia z deflacją. Ceny żywności nie tylko nie rosły, ale nawet malały. Jako konsumentów, cieszyło nas, że płaciliśmy mniej, natomiast producenci nie mieli powodu do zadowolenia – tłumaczy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.