PARTNER PORTALU
  • BGK

W „Koperniku” otwarto pracownię robotyczną

  • PAP    6 grudnia 2011 - 13:25
W „Koperniku” otwarto pracownię robotyczną

We wtorek otwarto pracownię robotyczną w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Uczestnicy organizowanych w pracowni warsztatów będą mogli samodzielnie budować i programować roboty według własnego projektu.

Dyrektor Centrum, Robert Firmhofer zauważył, że roboty służą dziś człowiekowi przy produkcji urządzeń, eksploracji kosmosu, docierają do trudno dostępnych zakątków świata, sprzątają mieszkania, a także bawią.

Czytaj też: Centrum Nauki Kopernik ma już rok

„Gdy kupujecie w sklepie telefon komórkowy, to prawdopodobnie pierwszym humanoidem, który dotyka urządzenia jesteście państwo. Telefon został złożony i włożony do pudełka przez roboty” – dodał prof. Łukasz Turski, przewodniczący Rady Programowej CNK.

Czytaj też: Nowe laboratorium w Centrum Nauki Kopernik 

„Nasze przesłanie związane z otwarciem tej pracowni jest takie: nie inwestujmy w tanią siłę roboczą, inwestujmy w dobrą edukację i nowoczesne technologie” – stwierdził Firmhofer.

Turski wyraził zaś nadzieję, że w pracowni pojawią się młodzi ludzie, którzy „nie tylko będą składać kawałki, które będą się potem poruszać, ale również nauczą się myśleć, jak zbudować roboty, które jeszcze lepiej nam pomogą żyć”.

Sesje warsztatowe w pracowni robotycznej przeznaczone są dla 12-osobowych grup i będą trwać 3 godziny. Ich uczestnicy będą pracować przy stanowiskach mechatronicznych (przeznaczonych do budowy robotów) oraz komputerowych, gdzie programowane są gotowe jednostki. Zajęcia są przeznaczone dla osób, które ukończyły 13 lat.

„W pracowni będzie można zobaczyć robota przemysłowego, a także zestawy klocków lego, z których budujemy roboty. Mamy również miniaturową linię produkcyjną, moduł manipulacyjny, transportowy i magazynowy. Uczestnicy zajęć będą kolejne sekcje programować i budować. Mamy też dużo elementów pneumatyki czy elektropneumatyki” – wymieniała Dagmara Kiraga z pracowni robotycznej.

W pracowni będą się odbywać zajęcia z robotologii i legotroniki. Warsztaty pozwalają zrozumieć specyfikę działania robotów mobilnych – zarówno tych spotykanych w domach (np. automatyczne odkurzacze i kosiarki), jak i bardziej unikatowych (kosmiczne łaziki, roboty saperskie i humanoidalne). Uczestnicy w czasie zajęć budują robota i samodzielnie go programują. „Roboty mogą skakać, tańczyć... ogranicza nas tylko własna wyobraźnia” – dodała Kiraga.

Uczestnicy innych warsztatów będą mogli poznać roboty przemysłowe i automaty, spotykane na co dzień. Korzystając z zestawów pneumatycznych i elektropneumatycznych, poznają działania poszczególnych elementów składowych robota i maszyn przemysłowych. Samodzielnie połączą i zaprogramują moduły miniaturowej linii produkcyjnej.

W dni powszednie zajęcia są przeznaczone dla grup szkolnych – uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a w soboty i niedziele z zajęć mogą korzystać osoby indywidualne. Bilet kupuje się łącznie z biletem wstępu na wystawy stałe „Kopernika”.

W CNK, oprócz pracowni robotycznej, można już korzystać z laboratorium chemicznego oraz biologicznego. Poza tym pod koniec grudnia ma ruszyć laboratorium fizyczne.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.