PARTNER PORTALU
 • BGK

W Białymstoku już działa system zarządzania ruchem

 • PAP    28 maja 2015 - 14:48
W Białymstoku już działa system zarządzania ruchem
W takiej skali to pierwsze takie rozwiązanie w kraju (fot. pixabay)

W Białymstoku ruszył w czwartek (28 maja) system zarządzania ruchem w mieście. Obejmuje 119 skrzyżowań i ma przede wszystkim zapewnić płynniejszy przejazd, z preferencją ruchu miejskich autobusów.
Cały system, łącznie z Centrum Zarządzania Ruchem, które integruje bazę danych i umożliwia zdalną obsługę systemu, kosztował 28,5 mln zł, z czego ponad 70 proc. to fundusze unijne. Wykonawcą była firma Siemens.

System będzie przede wszystkim sterował sygnalizacją świetlną na 119 białostockich skrzyżowaniach w taki sposób, by ruch - zwłaszcza na głównych ulicach - był płynny.

Wykorzystuje do tego celu detektory pojazdów i kamery automatycznego rozpoznawania tablic, by mierzyć czas przejazdu i natężenie ruchu. System zbierze te informacje, określi prognozy ruchu i na ich podstawie oraz biorąc pod uwagę dane wcześniejsze, na bieżąco będzie optymalizował zarządzanie sygnalizacją świetlną.

Autobusy mają pierwszeństwo

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaznaczył, że priorytetem ma być komunikacja miejska (autobusy otrzymują pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach objętych systemem), ale i prywatni kierowcy powinni na tym skorzystać.

Według założeń bowiem, kierowca wjeżdżający na zielonym świetle na jeden z dwunastu tzw. głównych ciągów komunikacyjnych i jadący z dozwoloną tam prędkością, powinien na zielonym świetle przejeżdżać przez kolejne skrzyżowania. Wskutek tego, czas podróży ma być krótszy nawet przy założeniu, że nieco dłużej trzeba będzie poczekać na wjazd na główną ulicę (np. na skręt w lewo).

"System działa i pozwolę sobie na stwierdzenie, że będzie działał jeszcze lepiej. Bo ten system ma taką właściwość, że +uczy się+ z czasem, dostosowując swoje parametry do aktualnej sytuacji w mieście" - mówił Marek Bielski z Siemensa. Podkreślił, że ewenementem jest to, iż rozwiązaniem zostało objęte całe miasto.

Piraci drogowi pod okiem kamer

Oprócz sterowania światłami na skrzyżowaniach, w systemie są też tablice, na których będą wyświetlane informacje o utrudnieniach w ruchu, wypadkach i zalecanych objazdach. Możliwe jest też dołączenie do rozwiązania kolejnych modułów, np. systemu parkowania.

By poprawić bezpieczeństwo, na pięciu głównych skrzyżowaniach w Białymstoku rozpoczął też działanie system wyłapujący kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Kamery będą robiły im zdjęcia, a informacja o wykroczeniach trafią do straży miejskiej.

Inwestycja jest elementem szerszego projektu, dofinansowanego z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej: "Poprawa jakości funkcjonowania systemu transportu publicznego miasta Białegostoku etap III".

Obejmował on także m.in. modernizacje ulic w centrum miasta, przebudowę jednego z największych skrzyżowań i budowę centrum przesiadkowego, a także zakup autobusów. Wartość całego III etapu to 195,6 mln zł, z czego z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej pochodzi 138,3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.