PARTNER PORTALU
  • BGK

W Białymstoku odsłonięcie Krzyża Katyńskiego

  • JS    7 kwietnia 2017 - 20:41
W Białymstoku odsłonięcie Krzyża Katyńskiego
– O powstanie Krzyża Katyńskiego zabiegali mieszkańcy miasta. Jest to efekt realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego, który uzyskał poparcie ponad 800 osób – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (fot. mat. pras.)

Prezydent Białegostoku i Stowarzyszenie Rodzina Katyńska zapraszają do udziału w odsłonięciu Krzyża Katyńskiego. Uroczystość odbędzie się 13 kwietnia pod Pomnikiem Katyńskim w Białymstoku.
W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 13 kwietnia 2017 roku, w Parku Zwierzynieckim o godz. 12.00 zostanie odsłonięty Krzyż Katyński. Wcześniej, o godz. 11.00, będzie można złożyć kwiaty pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego. Organizatorzy uroczystości proszą o udział pocztów sztandarowych.

– O powstanie Krzyża Katyńskiego zabiegali mieszkańcy miasta. Jest to efekt realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego, który uzyskał poparcie ponad 800 osób – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Krzyż Katyński przygotował białostocki artysta rzeźbiarz Jerzy Grygorczuk. Stanął pod Pomnikiem Katyńskim, który w pierwotnej wersji wzniesiono w 60. rocznicę mordu katyńskiego. Odsłonięto go w 2000 roku. Był to projekt Leona Jaruszewicza. W 2007 roku na pomniku umieszczono dodatkową tablicę z nazwami nowo ustalonych miejsc kaźni polskich jeńców. Rok później w otoczeniu pomnika posadzono pięć dębów upamiętniających miejsca męczeństwa Polaków w obozach na terenie ZSRR. Z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej pomnik ponownie przebudowano z inicjatywy białostockiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Katyńska i przy wsparciu finansowym miasta Białystok. Projekt przygotował i zrealizował wówczas Jerzy Grygorczuk.   

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.