PARTNER PORTALU
  • BGK

W Białymstoku wystawa o wybitnej śpiewaczce operowej

  • PAP/JL    12 stycznia 2016 - 10:27
W Białymstoku wystawa o wybitnej śpiewaczce operowej
Kilkadziesiąt fotografii z życia wybitnej śpiewaczki operowej Marcelli Sembrich-Kochańskiej (1858-1935) można oglądać na wystawie w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Fot. Białystok.pl

Kilkadziesiąt fotografii z życia wybitnej śpiewaczki operowej Marcelli Sembrich-Kochańskiej (1858-1935) można oglądać na wystawie w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Artystka była jedną z pierwszych wielkich gwiazd Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

– Marcella Sembrich-Kochańska – obok Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie – była jedną z najbardziej znanych Polek przełomu wieków, a obecnie jest jedną z najbardziej zapomnianych – mówi jeden z autorów wystawy Juliusz Multarzyński.

Wystawa „Marcella Sembrich-Kochańska – Polka, artystka świata” była przygotowana właśnie po to, by przybliżyć jej postać szerszej publiczności. Zobaczyć na niej można nie tylko archiwalne zdjęcia artystki, ale również fotografie jej partnerów scenicznych, m.in. Adama Didura oraz Jana i Edwarda Reszke.

Na ekspozycji pokazano również zdjęcia teatrów, w których występowała, mapy Ameryki i Europy pokazujące miejsca z nią związane oraz dedykowane jej listy i życzenia m.in. od Heleny Modrzejewskiej, Ignacego J. Paderewskiego, Giacomo Pucciniego czy Giuseppe Verdiego.

Sembrich-Kochańska zadebiutowała w 1877 roku w Atenach jako sopran koloraturowy. Ale dopiero występ w Dreźnie rozpoczął jej karierę. Od 1878 roku występowała we wszystkich liczących się ośrodkach operowych i muzycznych Europy, m.in. w Dreźnie, Berlinie, Sankt Petersburgu czy Londynie. Była partnerką słynnego wówczas włoskiego barytona Mattii Battistiniego, śpiewała dla koronowanych głów.

W 1883 roku odniosła wielki sukces podczas inauguracji sezonu w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Sembrich-Kochańska była solistką tej sceny przez kilka sezonów. Jak mówił Multarzyński, śpiewała tam 450 razy. Występowała m.in. z Enrico Caruso, Adamem Didurem, Emmą Eames i innymi największymi artystami swojej epoki.

Wystawę w operze można oglądać do 26 lutego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.