PARTNER PORTALU
  • BGK

W bibliotekach hip-hop i wspomnienia seniorów

  • PAP    7 grudnia 2011 - 12:39
W bibliotekach hip-hop i wspomnienia seniorów

Warsztaty batiku, malowanie graffiti czy zbieranie wspomnień najstarszych mieszkańców to sposoby warmińsko-mazurskich bibliotek na integrowanie wokół siebie lokalnych społeczności.
Prezentacja projektów dla lokalnych społeczności, które realizują biblioteki uczestniczące w Programie Rozwoju Bibliotek „Biblioteka z dobrym klimatem społecznym”, odbyła się w Olsztynie (zabierz głos/oceń prezydenta).

Czytaj też: Biblioteki nie mogą spocząć na laurach

„Projekty te mają na celu zaproponowanie lokalnym środowiskom nowych form aktywności. Jakiej – to zależy od potrzeb danego środowiska, mogą być to kursy, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi. Chodzi o to, by biblioteka przyciągnęła tych, którzy dotąd do niej nie zaglądali. Czas też skończyć ze stereotypem biblioteki jako miejsca, w którym się tylko wypożycza książki i czasopisma” – powiedziała koordynatorka akcji w województwie warmińsko-mazurskim (zabierz głos/oceń marszałka województwa), Renata Pietrulewicz.

Magda Kubecka z Federacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która monitoruje akcję w bibliotekach w całym kraju, przyznała, że warmińsko-mazurskie jest liderem pod względem liczby bibliotek biorących udział w projekcie, jak i samych projektów.

„Jest tu wielu ludzi, którym się chce coś ciekawego robić, którym chce się wyjść na zewnątrz, poza bibliotekę” – powiedziała Kubecka, która z uznaniem wypowiadała się także o pracy wojewódzkiej biblioteki w Olsztynie, motywującej do pracy kolegów z mniejszych ośrodków.

Podczas spotkania bibliotekarze wymieniali się pomysłami, prezentując swoje dokonania na urządzonych przez siebie stoiskach. Biblioteka w Morągu chwaliła się m.in. zaktywizowaniem młodzieży związanej z kulturą hip-hopu, dla której urządzono warsztaty tworzenia komiksów i festiwal graffiti. „Żeby namówić młodzież do udziału w tych zajęciach, zdobyliśmy się na spory wysiłek, oplakatowaliśmy całe miasto, indywidualnie namawialiśmy młodych ludzi. Warto było, młodzież była zadowolona” – powiedziała Joanna Farulewska z tej biblioteki.

Biblioteka w Nowym Mieście Lubawskim dociera do zupełnie innej grupy społecznej – seniorów. Namawia ich do dzielenia się wspomnieniami (wypowiedzi są nagrywane na kamerę wideo), przekazywania bibliotece starych sprzętów i dokumentów. W ten sposób pozyskano m.in. dzieżę do wyrabiania ciasta na chleb, z dziurą po kuli czerwonoarmisty, gdy strzelał do jednej z gospodyń; starą prasę drukarską, modlitewnik z końca XIX w.

„Chcemy stworzyć regionalną izbę pamięci, stąd nasze zbiory, które gromadzimy od kilku lat” – powiedziała dyrektorka biblioteki Halina Kaczmarska.
W województwie warmińsko-mazurskim w Programie Rozwoju Bibliotek uczestniczy ponad 50 bibliotek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.