PARTNER PORTALU
  • BGK

W Biskupinie festiwal archeologiczny "Smaki przeszłości"

  • bad    13 września 2015 - 12:28
W Biskupinie festiwal archeologiczny "Smaki przeszłości"

Festyn Archeologiczny w Biskupinie w 2014, fot. Tymon Markowski

„Smaki w przeszłości” to hasło tegorocznego Festynu Archeologicznego, który w sobotę (12 września) rozpocznie się w muzeum w Biskupinie. Podczas imprezy będzie można skosztować jadła i napojów z epoki kamienia, czasów biskupińskiego grodu i okresu pierwszych Piastów, a także specjałów starożytnej kuchni greckiej i rzymskiej. Nie zabraknie także stoisk rzemieślników, pokazów tanecznych i licznych konkursów.
- Organizatorzy zapraszają nas tym razem do zanurzenia się w opowieści o tym, co i jak dawniej jedzono i jak kwestie związane z żywieniem organizowano. Że będzie to opowieść ciekawa, nie muszą nikogo przekonywać. Przygotowywane przez biskupińskie muzeum imprezy popularyzujące archeologię są uznaną marką, podobnie jak sama placówka. Tłumy, które co roku odwiedzają festyn najlepiej świadczą o tym, że jest to wydarzenie wyjątkowe – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Rzemieślnicy z Polski i Europy

Goście festynu dowiedzą się między innymi na czym polega praca archeologa i co dzieje się odnalezionymi zabytkami. Dendrochronolodzy zaprezentują, jak po słojach znalezionego drewna odczytywać jego wiek. Nie zabraknie też stoisk rzemieślników z Polski i wielu krajów europejskich.

Swoje umiejętności zaprezentują też wykonawcy muzyki dawnej oraz zespoły taneczne. Do bitwy staną wojowie z grup Jantar, Srebro Peruna, Chmurnicy z Łekna i wojownicy węgierscy. Stoisko Muzeum z Wilanowa zaprezentuje przysmaki pałacowej kuchni, a także reprinty najstarszych polskich książek kucharskich. W programie także liczne pokazy, prelekcje i konkursy

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.