PARTNER PORTALU
  • BGK

W Bytomiu 760-lecie nadania praw miejskich

  • PAP    5 grudnia 2013 - 18:54
W Bytomiu 760-lecie nadania praw miejskich

Przegląd piosenek Karin Stanek, plenerowy koncert artystów z Opery Śląskiej i zjazd kresowian - w taki sposób mieszkańcy Bytomia będą w przyszłym roku świętowali 760-lecie nadania praw miejskich.
O planowanych uroczystościach poinformowali podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele lokalnych władz.

"Chcemy, by w obchody roku jubileuszowego zaangażowali się przede wszystkim mieszkańcy Bytomia. Miło nam będzie, jeśli przyjmą nasze zaproszenie również znane osoby z Bytomia, które już u nas nie mieszkają, ale wracają tu do swoich rodzin czy choćby wspomnieniami" - powiedziała wiceprezydent miasta Aneta Latacz.

Program obchodów jubileuszowych składać się będzie przede wszystkim z wydarzeń kulturalnych i sportowych. Świętowanie 760-lecia nadania praw miejskich rozpocznie się już podczas koncertu noworocznego, w którym wystąpi Orkiestra Kameralna AUKSO pod kierunkiem Marka Mosia. Ten wybitny skrzypek i dyrygent jest związany z Bytomiem. Przeprowadził się do tego miasta wraz z rodzicami, gdy miał cztery lata; później pobierał nauki w miejscowej szkole muzycznej.

Władze miasta podczas jubileuszu chcą uczcić pamięć jednej z najsłynniejszych bytomianek - Karin Stanek. Z jej repertuarem młodzi artyści zmierzą się podczas przeglądu jej twórczości. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy muzyki poważnej. Po raz kolejny z udziałem artystów Opery Śląskiej w Bytomiu zostanie zorganizowana Bytomska Noc Świętojańska. Widowisko zostanie zorganizowane w ośrodku Dolomity Sportowa Dolina.

Na lipiec zaplanowano X Zjazd Kresowian, w ramach XX Światowego Zjazdu Kresowian. Miłośnicy tańca będą mogli uczestniczyć Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej. Tym razem impreza odbędzie się w nowo powołanej placówce Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.

Specjalnie dla miłośników historii i historycznych miejsc przygotowano zwiedzanie schronów z okresu II wojny światowej, a także krypt kościołów i punktów widokowych. Z okazji 760-lecia lokacji miasta ponownie wydana zostanie pierwsza monografia Bytomia - Kroniki Franza Gramera z 1863 r.

Organizatorzy obchodów roku jubileuszowego uczczą też nadburmistrza Georga Brueninga, który na przełomie XIX i XX w. przyczynił się do rozwoju Bytomia - za jego czasów powstała sieć energii elektrycznej, wodociągi, kanalizacja sanitarna i wiele budynków. Imieniem Brueninga zostanie nazwana Sala Sesyjna Urzędu Miejskiego. Natomiast słynny bytomski sportowiec, dwukrotny mistrz olimpijski w judo, Waldemar Legień otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.