PARTNER PORTALU
  • BGK

W centrum Gdańska powstał nowy komisariat policji

  • pt/pap    19 listopada 2017 - 12:04
W centrum Gdańska powstał nowy komisariat policji
W obiekcie pracować będzie 142 policjantów oraz 12 pracowników cywilnych przeniesionych z dwóch dotychczasowych komisariatów (fot.gdansk.pl)

W centrum Gdańska wybudowano kosztem prawie 30 mln zł nowy komisariat policji. Przeniesiono do niego funkcjonariuszy ze Śródmieścia i Stogów, a także Komisariat Wodny. Policjanci mający zapewnić bezpieczeństwo 68 tys. gdańszczan, rozpoczną w nim pracę w poniedziałek.
Budowa obiektu przy ul. Długa Grobla 4 była jedną z największych policyjnych inwestycji prowadzonych w ostatnich latach na terenie działania pomorskiego garnizonu.

W zespole nowych budynków funkcjonariusze mają do dyspozycji w sumie ponad 7 tys. m kw. powierzchni, na której - poza pomieszczeniami biurowymi, ulokowano tymczasowe sale zatrzymań, pokoje przesłuchań oraz siłownię dla policjantów.

W obiekcie pracować będzie 142 policjantów oraz 12 pracowników cywilnych przeniesionych z dwóch dotychczasowych komisariatów - II oraz VII, obsługujących - adekwatnie, teren Śródmieścia, w tym historyczne centrum Gdańska oraz dzielnicę Stogi. "Po połączeniu nowy komisariat obsługiwał będzie duży rejon - 87 kilometrów kwadratowych zamieszkany przez 68 tysięcy ludzi" - powiedziała rzecznik prasowa gdańskiej policji Karina Kamińska.

W obiekcie swoją siedzibę będą mieli także policjanci zapewniający bezpieczeństwo na akwenach wodnych w Gdańsku i okolicach. Dotychczas kilkunastu wodnych funkcjonariuszy działało w ramach Referatu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych stacjonującego z daleka od centrum miasta, przy Twierdzy Wisłoujście. Dzięki nowej, przestronnej siedzibie, możliwe było zwiększenie obsady do 25 policjantów. Odtąd będą oni działali w ramach Komisariatu Wodnego.

"To jedyna w Polsce tego typu wodna jednostka policyjna działająca w formie komisariatu" - wyjaśniła Kamińska dodając, że komisariat dysponuje sześcioma jednostkami pływającymi, które - po przenosinach, będą cumować przy nabrzeżu w bliskim sąsiedztwie komisariatu.

Budowa nowego komisariatu trwała dwa lata. Powstał on na działce przekazanej przez gdański samorząd, a środki na inwestycję pochodziły z państwowego Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji.

Dotychczasowy komisariat na Stogach mieścił się w baraku, a ten obsługujący Śródmieście - w podlegających ochronie konserwatorskiej kamienicach przy ul. Piwnej, czyli w historycznym centrum Gdańska. Wąskie korytarze i ciasne pomieszczenia w kamienicach utrudniały pracę samym policjantom, ale też uniemożliwiały zapewnienie właściwej obsługi osób niepełnosprawnych. Policjantom i petentom bardzo też doskwierał brak miejsc parkingowych.

Po przeprowadzce policjantów, kamienice przy ul. Piwnej znajdą się w zasobach Skarbu Państwa. Decyzja o ich dalszym przeznaczeniu jeszcze nie zapadła.

Na terenie Gdańska działa dziś w sumie dziewięć komisariatów policji

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.