PARTNER PORTALU
  • BGK

W centrum Katowic strefa ograniczonej prędkości

  • PAP    12 maja 2015 - 15:52
W centrum Katowic strefa ograniczonej prędkości

(fot. flickr.com/ mattbuck4950)

Ograniczenia prędkości do 30 km na godzinę w ścisłym centrum ma poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu - pieszych, rowerzystów i kierowców.
"Trzeba cały czas poprawiać jakość życia w mieście, a w szczególności w ścisłym centrum. Wprowadzenie strefy prędkości 30 km na godzinę znacznie polepszy bezpieczeństwo uczestników ruchu - pieszych, rowerzystów, kierowców samochodów" - przekonywał podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach prezydent miasta Marcin Krupa.

"Chcemy najpierw ten projekt przekazać zespołowi ds. polityki rowerowej miasta Katowice, żeby dokładnie przeanalizować rozwiązania, które zaproponowaliśmy. Jeżeli będą zasadne, będziemy dokonywali zmian" - zapowiedział prezydent. Dodał, że zmiany mogą wejść w życie jeszcze przed wakacjami.

Strefa przedzielona torami kolejowymi ma objąć obszar ograniczony autostradą A-4, ulicami Francuską, Mikołowską, Drogową Trasą Średnicową oraz ulicami Sokolską i Dudy-Gracza. Wyjątkiem mają być arterie wyprowadzające ruch z centrum - Mikołowska, Francuska, Sokolska, gdzie można będzie jeździć z prędkością 50 km na godzinę.

Zdaniem przedstawiciela Katowic ds. realizacji polityki rowerowej Pawła Suchety, tzw. strefa tempo 30 to bardzo dobre rozwiązanie, wspiera bowiem płynność ruchu i przekłada się na większe bezpieczeństwo rowerzystów.

"Jeśli dojdzie do awaryjnego hamowania przed dzieckiem, które wybiegło na ulicę, to samochód jadący z prędkością 30 km na godzinę zatrzymuje się ponad dwukrotnie szybciej niż wtedy, kiedy jedzie z prędkością przepisową 50 km na godzinę" - podkreślił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Aktywna Mobilność, 2015-05-12 22:21:05

    Taka strefa przekłada się na większe bezpieczeństwo nie tylko rowerzystów, ale wszystkich uczestników ruchu i użytkowników przestrzeni miejskiej. Co więcej, nie zmniejsza, ale zwiększa przepustowość korytarzy ruchu drogowego.