PARTNER PORTALU
  • BGK

W Chorzowie prapremiera musicalu "Rękopis znaleziony w Saragossie"

  • bad/PAP    25 października 2015 - 13:26
W Chorzowie prapremiera musicalu "Rękopis znaleziony w Saragossie"
Adaptacji tekstu dokonał Maciej Wojtyszko. Fot. Teatr Rozrywki w Chorzowie.

Owacją na stojąco przyjęli w sobotę widzowie prapremierę musicalu na podstawie powieści Jana Potockiego "Rękopis znaleziony w Saragossie", która odbyła się w sobotę w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Uznawany za jedno z najświetniejszych dzieł europejskiego Oświecenia "Rękopis…" to powieść napisana po francusku, przetłumaczona na język polski przez Edmunda Chojeckiego, a opublikowana w 1847 roku. Autor zbudował swoją opowieść posługując się tzw. kompozycją szkatułkową. To obfitująca w nadzwyczajne wątki mieszanina powieści awanturniczej, powiastki filozoficznej i romansu grozy.

Spektakl wyreżyserowali Maciej i Adam Wojtyszko, muzykę napisał Krzesimir Dębski.

Adaptacji tekstu dokonał Maciej Wojtyszko, który ocenił, że mimo upływu czasu utwór jest atrakcyjny dla współczesnego widza. "Mamy do czynienia z niezwykle nowoczesnym myśleniem, oryginalnym i nietypowym" - podkreślił.

Czytaj też: Śledzińska-Katarasińska: oczekuję wsparcia Łodzi filmowej

Krzesimir Dębski mówił podczas konferencji prasowej przed premierą, że praca nad muzyką do "Rękopisu" była przyjemnością, bo tekst tryska emocjami. "Muzyka też musiała podążać za potokiem skojarzeń" - opowiadał.

Obchody Roku Polskiego Teatru oraz Roku Jana Potockiego

Oklaski i pochwały zbierał po premierze Kamil Franczak, który zagrał główną, podwójną rolę - Alfonsa van Wordena i hrabiego Jana Potockiego. Za choreografię odpowiadał Jarosław Staniek, za scenografię Paweł Dobrzycki, a za kostiumy - Dorota Roqueplo.

Chorzowska premiera wpisuje się w trwające obchody Roku Polskiego Teatru oraz Roku Jana Potockiego. Złożyły się na to: 250. rocznica powstania Teatru Narodowego w Warszawie oraz 200. rocznica śmierci Potockiego. Patronat nad nią objęło UNESCO.

"Rękopis znaleziony w Saragossie" doczekał się czterech adaptacji i czterech wystawień. W 1992 r. Tadeusz Bradecki wyreżyserował "Rękopis..." według własnej adaptacji w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, a sześć lat później wystawił go w Teatrze Narodowym w Warszawie.

W 2007 r. w Operze Wrocławskiej odbyła się premiera baletu z muzyką Rafała Augustyna, napisaną na zamówienie Opery do libretta, czerpiącego z powieści zaledwie kilka wątków. Autorką inscenizacji i choreografii była Ewelina Sojecka. W 2014 r. Paweł Świątek wyreżyserował "Rękopis znaleziony w Saragossie" w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu.

Najsłynniejszą adaptacją pozostaje jednak film w reżyserii Wojciecha Hasa z 1965 r., w którym rolę Alfonsa van Wordena zagrał Zbigniew Cybulski, zaliczany do kanonu światowego kina. Do grona wielbicieli dzieła zaliczają się m.in. Martin Scorsese i Francis Ford Coppola.

Urodzony w rodzinie magnackiej w 1761 r. Jan Nepomucen Potocki znany jest głównie jako powieścio- i dramatopisarz, tworzący w języku francuskim, ale też jako podróżnik, historyk, etnograf, czy poseł na Sejm Czteroletni. W 1815 r., trawiony melancholią, popełnił samobójstwo, używając do tego celu srebrnej kuli, którą sam zrobił, szlifując gałkę z rodowej cukiernicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.