PARTNER PORTALU
  • BGK

W chorzowskim "Kapeluszu" 120. wystawa kwiatów i ogrodów

  • PAP    14 maja 2010 - 17:03

Pasja związana z tworzeniem ogrodu, sadzeniem roślin i ich pielęgnacją - to przewodni motyw 120. Wiosennej Wystawy Kwiatów i Ogrodów, którą otwarto w piątek w chorzowskiej hali "Kapelusz". Co roku wystawę odwiedza ok. 20 tys. osób.
Ekspozycję zdominowały kwitnące o tej porze roku azalie, różaneczniki (rododendrony), magnolie, a także iglaki, krzewy o ozdobnych, kolorowych liściach oraz drzewa i pnącza ogrodowe. Można też obejrzeć roślinne białe kruki - odmiany niedostępne zwykle w podstawowej ofercie sklepów ogrodniczych.

Gwiazdą tegorocznej imprezy jest rosnąca w Andach araukaria chilijska - iglaste drzewo, zwykle kilkunastometrowe, choć w naturze dorasta nawet do 50 metrów. Ma kłujące gałęzie pokryte ostrymi łuskami; jej twarde drewno wykorzystywane bywa do budowy statków lub narzędzi, a nasiona - do produkcji drogich olejków.

Wystawa przygotowana przez 35 gospodarstw ogrodniczych wypełnia halę o pow. ponad 2 tys. m kw. Część roślin zaaranżowano na wzór prawdziwych ogrodów, choć z racji ograniczeń technicznych niemożliwe jest np. wkopanie ich w ziemię. Do hali trafiły jednak m.in. oczka wodne oraz - w donicach - ogrodowe drzewa.

Prócz ekspozycji, organizatorzy przygotowali dla zwiedzających pokazy florystyczne i formowania drzewek bonsai. W niedzielę odbędzie się też licytacja wiązanek na cele charytatywne. Zwiedzanie ekspozycji urozmaicą występy zespołów dziecięcych, pokazy tańca i mody.

Wystawę organizują Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Jerzego Ziętka w Chorzowie. Ekspozycja w "Kapeluszu" będzie otwarta do niedzieli, a towarzyszący jej, zorganizowany wokół hali, ogólnodostępny kiermasz ogrodniczy, w którym uczestniczy 95 sprzedawców - do poniedziałku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.