PARTNER PORTALU
  • BGK

W Częstochowie będzie ławka Marka Perepeczki

  • PAP    16 września 2014 - 08:49

Mieszkańcy Częstochowy będą mogli pod koniec października przysiąść się na ławce z wizerunkiem Marka Perepeczki, która stanie przy III Alei Najświętszej Maryi Panny. To kolejna inicjatywa upamiętniająca popularnego aktora i dyrektora częstochowskiego teatru.
W Teatrze im. Adama Mickiewicza znajduje się już popiersie aktora, zmarłego w 2005 roku, a jego imieniem nazwano teatralne foyer, które wyremontowano za jego kadencji, czyli w latach 1997-2003.

W mieście znajdują się już dwie ławki upamiętniające zasłużonych częstochowian: lekarza Władysława Biegańskiego i poetki Haliny Poświatowskiej.

"Chcieliśmy umieścić ławkę Marka Perepeczki w okolicy teatru, jednak ze względów technicznych i komunikacyjnych nie dało się tego zrobić" - powiedział naczelnik częstochowskiego Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Aleksander Wierny. Ławka stanie więc przy III Alei Najświętszej Maryi Panny, niedaleko ławki Poświatowskiej.

Czytaj też:  Częstochowa przeżywa oblężenie

Obecnie - dodał Wierny - trwają jeszcze prace wykonawcze, a uroczyste otwarcie zaplanowano na koniec października. Rzeźbę z wizerunkiem Perepeczki wykonał Wojciech Pondel, twórca ławki Biegańskiego.

Jak podało biuro prasowe urzędu, większość kosztów powstania ławki (45 tys. zł) została sfinansowana ze środków Urzędu Miasta, a 15 tys. zł będzie pochodzić od częstochowskiego klubu "Rotary", inicjatora przedsięwzięcia.

Czytaj też:  Oni chcą rządzić Częstochową

Marek Perepeczko (1942-2005) był aktorem, znanym m.in. z serialu "Janosik". W latach 1997-2003 pełnił funkcję dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Chętnie włączał się w miejskie inicjatywy kulturalne i społeczne. Zmarł w 2005 roku w swoim mieszkaniu w Częstochowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.