PARTNER PORTALU
  • BGK

W Częstochowie stanęła największa na świecie figura Jana Pawła II

  • PAP    13 kwietnia 2013 - 14:30

W sobotę w Częstochowie odsłonięto prawie 14-metrową figurę papieża Jana Pawła II. Zamówił ją tamtejszy Park Miniatur Sakralnych. Ma to być jeden z największych papieskich wizerunków na świecie.
Jak przekazali przedstawiciele parku, w piątek figura była gotowa i oczekiwała na sobotnią uroczystość, której patronował prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Statua wzbudziła w mieście kontrowersje - np. w połowie marca przedstawiciele częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich rozesłali stanowisko, w którym negatywnie ocenili wielkość figury i "nieprzekonującą jakość przedsięwzięcia" - wykorzystującego rangę miasta do celów prywatnych.

Na łamach lokalnych mediów częstochowscy architekci akcentowali też niedawno, że ustawienie 14-metrowej figury na osi widokowej Alei Najświętszej Maryi Panny, którą z drugiej strony zamyka Jasna Góra, zaburza perspektywę rozwoju tego miejsca.

Część lokalnej społeczności wzburzył również planowany do niedawna kierunek ustawienia figury - ze względu na ukształtowanie i narażenie na podmuchy wiatru miała stanąć tyłem do miasta. Po internetowym proteście, który wsparło ponad 600 osób, właściciele parku w środę wydali oświadczenie, w którym powołując się na dodatkowe ekspertyzy napisali, że całość jest na tyle solidna, że możliwy jest powrót do pierwotnej idei ustawienia - frontem do miasta.

"Tym samym Ojciec Święty będzie spoglądał na Jasną Górę i błogosławił Częstochowie" - napisali na swoim profilu na facebooku przedstawiciele zarządu parku.

Władze Częstochowy oceniają, że inicjatywa prywatnego przedsiębiorcy ma różne aspekty. "Jako miasto liczymy się z różnymi głosami, wiemy że ten obiekt oceniany jest w różny sposób, często emocjonalnie. Nie jest to, z punktu widzenia miasta, wzorcowe zagospodarowanie terenu pod Złotą Górą - jest tam pewna przypadkowość w doborze elementów kompozycyjnych" - ocenił rzecznik magistratu Włodzimierz Tutaj.

Zastrzegł jednocześnie, że zrozumiała jest strategia firmy, w którą wpisuje się postawienie rekordowej pod względem rozmiarów figury Jana Pawła II. Wskazał też, że będzie to swego rodzaju atrakcja, a co za tym idzie - szansa, by jasnogórscy pielgrzymi poznali inne atrakcje miasta, prócz samego sanktuarium. "Cieszymy się z każdej inwestycji, która niesie miejsca pracy" - wyjaśnił rzecznik. "Staramy się nie kłaść kłód pod nogi inwestorom" - dodał.

Samorządowcy akcentują też, że z prawno-administracyjnego punktu widzenia inwestor uzyskał pozwolenie na budowę, a wcześniej - decyzję o warunkach zabudowy. Tamtejsza dzielnica - Mirów - nie ma jeszcze miejscowego planu zagospodarowania, a prawo nie daje samorządowi możliwości silnego ingerowania w inwestycje prywatne na prywatnych gruntach.

Według informacji przekazywanych przez częstochowskie media statuę ufundował prezes parku w podzięce za życie syna. Do wypadku miało dojść przed trzema laty w Chorwacji; 13 kwietnia chłopiec wpadł do wody i zaczął tonąć, a ojciec zdołał go uratować.

Jak wyjaśniali wcześniej przedstawiciele inwestora, statua przedstawia Jana Pawła II z pierwszych minut po wyborze na stolicę Piotrową, kiedy wyszedł do tłumu i z ojcowskim uśmiechem szeroko rozpostarł ramiona.

Figurę wykonała firma z Nowej Soli specjalizująca się w tworzeniu tego typu obiektów z kompozytu - włókna szklanego i żywic. Prace rozpoczęły się w listopadzie ub. roku. Najpierw powstały szkic i model w skali 1:10. Potem zewnętrzny dostawca wykonał stalową konstrukcję nośną, na którą nakładano stopniowo kompozyt. Całość waży ok. 7 ton.KOMENTARZE (2)

  • pllo, 2013-04-14 19:13:05

    Nie obawiaj się. To tylko symbol będący namiaską autentycznej wielkości
  • Ulga, 2013-04-13 22:18:51

    Dobrze że w Gliwicach nie straszy to monstrum