PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku otwarto kolejną jednostkę straży pożarnej

  • PAP/EM    6 marca 2017 - 15:06
W Gdańsku otwarto kolejną jednostkę straży pożarnej
Nowa jednostka obsługiwać będzie teren o powierzchni 44 km kw. zamieszkany przez 40 tys. ludzi (fot. pixabay)

• W Gdańsku otwarto nową - szóstą – jednostkę ratowniczo-gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej.
• Ne jej terenie znalazł się także poligon ratowniczy pozwalający m.in. przeprowadzać ćwiczenia i egzaminy dla przewodników oraz psów ratowniczych.
Uroczyste otwarcie nowej jednostki połączono z doroczną naradą kadry kierowniczej jednostek Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa pomorskiego. Gościem uroczystości i narady byli m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński oraz komendant główny PSP - nadbryg. Leszek Suski.

Jak przypomniał w swoim przemówieniu Zieliński, utworzenie nowej jednostki w Gdańsku było konieczne ze względu na rozwój miasta w rejonie Ujeściska, gdzie ulokowano nowy obiekt. Wiceminister zaznaczył, że jest to 30. jednostka ratowniczo-gaśnicza w województwie pomorskim. "Warto przypomnieć, że tylko 30 proc. zdarzeń, na które reaguje i w których niesie pomoc straż pożarna, jest związana z (...) gaszeniem pożarów" - powiedział Zieliński, dodając, że pozostałe działania to m.in. pomoc w wypadkach komunikacyjnych, przypadkach działań sił natury czy pomoc w ochronie środowiska.

"Czasem mówimy, że straż pożarna jest taką służbą od wszystkich nieszczęść" - zaznaczył Zieliński.

Usytuowaną w południowo-zachodniej części Gdańska nową jednostkę zbudowano na 1,5-hektarowej działce. Postawiono na niej obiekt liczący nieco ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni. Wewnątrz znalazły się m.in. garaż z miejscem na cztery samochody, pomieszczenia administracyjne, warsztatowe i magazynowe, szatnia, pralnia i suszarnia.

Nowa jednostka obsługiwać będzie teren o powierzchni 44 km kw. zamieszkany przez 40 tys. ludzi. Dziś jednostka ma do dyspozycji jeden wóz ratowniczo-gaśniczy.

Zieliński pytany przez dziennikarzy, czy nowa jednostka może liczyć na zakup kolejnych wozów z budżetu państwa, przypomniał, że istnieje specjalny program modernizacji służb mundurowych. "To jest program czteroletni, wprowadzony ustawą niedawno uchwaloną, zaczął on już działać" - wyjaśnił wiceminister, dodając, że w ramach tego programu oraz innych programów, także tych z udziałem środków unijnych, przewidziano m.in. zakup około tysiąca nowych wozów ratowniczo-gaśniczych. Dodał, że jeśli "taka potrzeba będzie wykazana", to nowa gdańska nowa jednostka mogłaby liczyć na doposażenie ze wspomnianych programów.

Na terenie jednostki znalazł się także poligon ratowniczy przeznaczony do szkoleń strażaków. Wyposażenie poligonu pozwala też na przeprowadzanie ćwiczeń i egzaminów dla przewodników oraz psów ratowniczych. W ramach jednostki będzie działać także specjalna grupa poszukiwawczo-ratownicza.

Budowa obiektów jednostki wraz z poligonem kosztowała ponad 6,6 mln zł, z czego większość środków pochodziła z budżetu państwa (ponad 1 mln zł dołożył samorząd).

Prace budowlane przy siedzibie jednostki zakończyły się w maju ub.r., a miesiąc później budynek został dopuszczony do użytkowania. Jak wyjaśnił rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP Gdańsk Łukasz Płusa, przy budowie poligonu pojawił się niespodziewany problem z wodami podziemnymi, co opóźniło oddanie obiektu do użytku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.