PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku rozwinie się kultura morska

  • PAP    21 maja 2010 - 15:51

W kwietniu 2011 r. oddany zostanie do użytku w Gdańsku nowy obiekt Centralnego Muzeum Morskiego - Ośrodek Kultury Morskiej. W piątek wmurowano kamień węgielny pod budowę tej placówki.
Uroczystość, w związku z partnerstwem polsko-norweskim przy realizacji projektu, odbyła się m.in. z udziałem ambasadora Norwegii Enoka Nygaarda. Akt erekcyjny i fundamenty budynku poświęcili metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Michał Warczyński.

Ośrodek Kultury Morskiej powstaje w historycznym centrum Gdańska, w sąsiedztwie zabytkowego Żurawia, w miejscu zburzonej przed rokiem dotychczasowej placówki Centralnego Muzeum Morskiego. Nie spełniała ona bowiem podstawowych wymogów nowoczesnego muzeum (wcześniej mieściła się w niej kotłownia).

O inwestycji przedstawiciele muzeum informowali szczegółowo na konferencji prasowej w lutym.

W ośrodku, o powierzchni prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych, zaplanowano urządzenie nowoczesnych ekspozycji. Powstanie około 40 stanowisk, na których można będzie zapoznać się m.in. z życiem na morzu, budową statku, pracą w porcie, codziennym życiem na statku oraz archeologią podwodną.

Atrakcyjność wystaw ma polegać na ich multimedialności i interaktywności. Wykonany ma być m.in. model mostku kapitańskiego z symulatorem pilotowania statku oraz siedmiometrowy model fragmentu żaglowca, na którego pokładzie będzie można sprawdzić, jak np. działa olinowanie lub jak stawia się żagle.

W części poświęconej archeologii podwodnej ma z kolei powstać grota z piaskiem, wewnątrz której będą wyświetlane filmy z badań podwodnych. W piasku natomiast dzieci będą mogły prowadzić poszukiwania różnych ukrytych w nim zabytków.

Dzięki różnego typu wizjerom, przeszklonym sufitom i ścianom będzie możliwość podglądania "od kuchni" pracujących w muzeum konserwatorów i archeologów, którzy zabezpieczać będą wraki czy też tworzyć różnego typu związaną z nimi dokumentację.

Koszt budowy Ośrodka Kultury Morskiej wyniesie ponad 12 mln euro. Większość tej kwoty (8,6 mln euro) Centralne Muzeum Morskie otrzymało z Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG. Pozostała część funduszy na inwestycję pochodzi z promesy ministerstwa kultury oraz środków własnych muzeum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.