PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku stanie pomnik laureata literackiej Nagrody Nobla

  • PAP    17 czerwca 2015 - 14:05

16 października, w 88. rocznicę urodzin Guentera Grassa zostanie odsłonięty jego pomnik. Figura pisarza będzie siedzieć na, istniejącej od 2002 r., Ławeczce Oskarka - bohatera powieści "Blaszany bębenek".
Guenter Grass zmarł 13 kwietnia 2015 r. w niemieckiej Lubece.

Ławeczka Oskarka stoi na Placu Wybickiego w Gdańsku-Wrzeszczu, w sąsiedztwie kamienicy, w której urodził się niemiecki pisarz. Rzeźba została odsłonięta 5 października 2002 roku. Figurze chłopca z bębenkiem miał już wtedy towarzyszyć - gotowy już wówczas - odlany z brązu, pomnik Grassa.

Miejsce na ławeczce na życzenie pisarza

"Wtedy była na to zgoda Noblisty. Po czym Guenter Grass, jak to artysta, zmienił zdanie i w bardzo metaforyczny sposób ujmując poinformował, że jeszcze nie chce własnego pomnika, ale jak go już nie będzie wśród żywych, to wtedy może usiąść obok Oskara" - przypomniał w środę na konferencji prasowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

"Zawsze będzie to jeszcze możliwe, kiedy pożegnam się już z tym pełnym sprzeczności światem i uwolniony zostanę od myśli o honorach i oczekiwaniach. Do tego jestem pewien, że Oskar poradzi sobie sam, tym bardziej że i tak się usamodzielnił, bez specjalnego oglądania się na swego twórcę" - napisał wówczas Grass w liście do prezydenta Adamowicza.

Rzeźba przedstawia pisarza z książką opartą na kolanie oraz charakterystyczną dla niego fajką.

"Jest to jedna z moich ciekawszych realizacji, a też bliska sercu, bo jestem mieszkańcem Wrzeszcza" - powiedział dziennikarzom autor rzeźby prof. Sławoj Ostrowski, który zaprojektował również figurę Oskarka.

Artysta ten jest też m.in. twórcą trzech tablic w Gdańsku, upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej - Macieja Płażyńskiego, Arkadiusza Rybickiego i Anny Walentynowicz.

Dorobek Guentera Grassa

Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela 13.

Sławę międzynarodową przyniosła mu tzw. trylogia gdańska - powieści: "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963).

Grass od dziesięcioleci angażował się na rzecz pojednania polsko-niemieckiego; popierał politykę wobec Polski kanclerza Willy'ego Brandta. Towarzyszył Brandtowi w jego podróży do Polski w grudniu 1970 roku, podczas której kanclerz RFN uznał granicę na Odrze i Nysie, wbrew stanowisku większości mieszkańców zachodnich Niemiec. Sam Grass podkreślał wielokrotnie, że utrata Pomorza czy Dolnego Śląska to zasłużona kara za niemieckie zbrodnie. Z tego powodu sceptycznie zareagował na zjednoczenie kraju w 1990 roku.

Od czasu protestów robotników na polskim Wybrzeżu w grudniu 1970 roku Grass śledził uważnie sytuację w Gdańsku, sympatyzując z polską opozycją. W Solidarności pisarz dostrzegł realizację idei masowego spontanicznego ruchu rewolucyjnego. W 2006 roku w autobiograficznej książce "Przy obieraniu cebuli" nieoczekiwanie ujawnił, że pod koniec wojny służył w hitlerowskiej formacji zbrojnej Wafen-SS. Zarzucano mu wtedy, że zbyt długo ukrywał ten fakt przed opinią publiczną. "Milczałem ze wstydu" - tłumaczył pisarz.

W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł honorowego obywatela miasta. Grass jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: