PARTNER PORTALU
  • BGK

W grudniu Ruch Śląsk zakończy wydobycie węgla, w styczniu trafi do SRK

  • PAP/rs    8 grudnia 2017 - 12:27
W grudniu Ruch Śląsk zakończy wydobycie węgla, w styczniu trafi do SRK
Zatrudniający ponad tysiąc osób Ruch Śląsk, czyli rudzka część katowickiej kopalni Wujek, do końca grudnia zakończy wydobycie węgla. (Fot. PTWP/Krzysztof Kusz)

Zatrudniający ponad tysiąc osób Ruch Śląsk, czyli rudzka część katowickiej kopalni Wujek, do końca grudnia zakończy wydobycie węgla. W styczniu jego majątek trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) - poinformował prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.
• - Kończymy produkcję na Ruchu Śląsk w grudniu, a techniczne przekazanie obiektu (do SRK - red.) to styczeń - powiedział w piątek Tomasz Rogala, prezes PGG w porannej rozmowie na antenie regionalnego Radia Piekary.

• - Nic się nie zmienia, 1 styczeń - mówił prezes, pytany o termin przekazania rudzkiej kopalni do spółki restrukturyzacyjnej.

• Rogala potwierdził także wcześniejsze informacje, że katowicka kopalnia Wieczorek, gdzie kończą się złoża węgla, ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń "na przestrzeni pierwszego kwartału" przyszłego roku.

Przekazanie do spółki restrukturyzacyjnej kopalni, która w minionych latach przynosiła straty, do końca 2017 r. było anonsowane jeszcze przed dokonanym wiosną tego roku włączeniem kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej. Związkowcy zabiegali jednak o wydłużenie czasu działania kopalni lub np. połączenie jej z pobliską kopalnią Ruda. Przed kilkoma dniami przedstawiciele PGG informowali, że nie zapadły ostateczne decyzje w sprawie Ruchu Śląsk. W piątek prezes PGG podał, że kopalnia zakończy wydobycie w grudniu tego roku.

- Kończymy produkcję na Ruchu Śląsk w grudniu, a techniczne przekazanie obiektu (do SRK - PAP) to styczeń - powiedział w piątek prezes w porannej rozmowie na antenie regionalnego Radia Piekary. - Nic się nie zmienia, 1 styczeń - mówił prezes, pytany o termin przekazania rudzkiej kopalni do spółki restrukturyzacyjnej.

Ruch Śląsk zatrudnia ok. 1080 osób, część pracowników już wcześniej została przeniesiona do pracy w innych miejscach. Cała kopalnia Wujek, której częścią jest Ruch Śląsk, zatrudnia ponad 2,4 tys. osób. Wraz z majątkiem przeznaczonego do likwidacji ruchu, do SRK będzie mogła przejść grupa pracowników, uprawnionych do skorzystania z przewidzianych tzw. ustawą górniczą osłon socjalnych: urlopów górniczych lub jednorazowych odpraw pieniężnych. Liczba odchodzących nie jest na razie znana.

Rogala potwierdził także w piątek wcześniejsze informacje, że katowicka kopalnia Wieczorek, gdzie kończą się złoża węgla, ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń "na przestrzeni pierwszego kwartału" przyszłego roku. Dokładna data będzie wynikała z terminu sczerpania eksploatowanego jeszcze w tej kopalni węgla. Pozostałe złoża Wieczorka - jak informowano wcześniej - będą eksploatowane z wykorzystaniem sąsiedniej kopalni Murcki-Staszic, z którą Wieczorek ma już podziemne połączenie.

Pytany o finalizowane obecnie przygotowania do przekształcenia PGG ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną, prezes potwierdził, że jest to także jeden z etapów, prowadzących firmę w kierunku przyszłego debiutu giełdowego. Nie sprecyzował jednak daty potencjalnego wejścia na giełdę; wcześniej minister energii Krzysztof Tchórzewski anonsował, że mogłoby to nastąpić po zakończeniu restrukturyzacji, w perspektywie pięciu lat.

Według Rogali przekształcenie w spółkę akcyjną, które ma nastąpić na przełomie lat 2017/2018, to - jak mówił - "jeden z kamieni milowych" wiodących PGG do giełdy. Zapowiedział, że Grupa przyjmie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, by - tłumaczył - "zunifikować się" ze swoimi udziałowcami, którymi są m.in. spółki należące do wiodących grup energetycznych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.