PARTNER PORTALU
  • BGK

W IPN powstał nowy wydział

  • PAP/AT    22 marca 2017 - 07:33
W IPN powstał nowy wydział
Wydział Kresowy w IPN zajmie się prowadzeniem prac na terenie dzisiejszej Litwy, Ukrainy, Białorusi (fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

W IPN powstał Wydział Kresowy, którego zadaniem będzie prowadzenie prac poszukiwawczych na terenie dzisiejszej Litwy, Ukrainy i Białorusi - informuje wiceszef IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Na pytanie, w jaki sposób zostanie rozwiązana sprawa Kresów, gdzie wielu Żołnierzy Wyklętych zginęło i zostało przez NKWD potajemnie wrzuconych do dołów śmierci, wiceprezes IPN prof. Szwagrzyk odpowiedział: "W IPN utworzyliśmy specjalny Wydział Kresowy, którego zadaniem będzie prowadzenie takich właśnie prac na terenie dzisiejszej Litwy, Ukrainy, Białorusi. Tam leżą nasi bohaterowie i to nie tylko Żołnierze Wyklęci. Chcemy poszukiwać również polskich ofiar UPA na Wołyniu, a także szczątków polskich żołnierzy poległych lub zabitych w 1939 r." - pisze "Nasz Dziennik".

Czytaj też: IPN: Białoruś przekazała Polsce listę ofiar ZSRR

"Tych miejsc jest naprawdę dużo. Chciałbym wspomnieć o Ejszyszkach, gdzie szukamy słynnego komendanta Jana Borysewicza ps. "Krysia". Planujemy przeprowadzić poszukiwania w miejscowościach Tynne, Hołosko, we Lwowie czy w Ostrówkach, gdzie szukamy Polaków zamordowanych przez UPA"- dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.