PARTNER PORTALU
  • BGK

W Katowicach odsłonięto pomnik kard. Augusta Hlonda

  • aw/PAP    5 lipca 2016 - 17:12
W Katowicach odsłonięto pomnik kard. Augusta Hlonda

W ocenie prezydenta Katowic Marcina Krupy nowy monument to "szczególny pomnik, wyróżnienie wielkiego Ślązaka, wielkiego Polaka, (...) człowieka, któremu tak bliski był Śląsk" (fot.twitter.com/KrupaMarcinpl)

• Pomnik pierwszego biskupa diecezji katowickiej oraz prymasa Polski kard. Augusta Hlonda odsłonięto w Katowicach – w 135. rocznicę urodzin duchownego.
• Monument stanął przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, nieopodal archikatedry Chrystusa Króla.
Pomnik Augusta Hlonda (1881-1948) jest dziełem artysty rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza i architekta Przemysława Dudziuka. Wykonany został z drobnoziarnistego, twardego piaskowca Luna, sprowadzonego z Hiszpanii, z okolic Barcelony. Ma ponad 4 m wysokości i waży 23 tony.

Kard. Hlond został przedstawiony w pozycji siedzącej z różańcem w ręku. Spogląda na katowicką katedrę. Na tylnej ścianie pomnika umieszczono słowa kardynała: "Kto z Bogiem pracuje, kładzie fundament pod dzieła, które przetrwają wieki, bo tylko opierając się na Bożym prawie można dokonać wielkich dzieł".

Wtorkowe (5 lipca) uroczystości z udziałem władz samorządowych, regionalnych, duchowieństwa, rodziny kard. Hlonda i mieszkańców Katowic rozpoczęły się mszą św. w katowickiej archikatedrze. W czasie homilii metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podkreślił, że swoim zaangażowaniem w tworzenie w latach 20. ub. w. nowej struktury, jaką była diecezja katowicka, kard. Hlond "wpisał się złotymi zgłoskami w dzieje diecezji i historię Górnego Śląska".

W ocenie prezydenta Katowic Marcina Krupy nowy monument to "szczególny pomnik, wyróżnienie wielkiego Ślązaka, wielkiego Polaka, (...) człowieka, któremu tak bliski był Śląsk". Krupa podziękował też osobom zaangażowanym w kilkuletni proces powstania pomnika m.in. inicjatorom pomysłu ze stowarzyszenia Dzieło Prymasa Augusta Hlonda.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.