PARTNER PORTALU
  • BGK

W Katowicach odsłonięto tablicę Konstantego Wolnego

  • PAP    11 listopada 2012 - 13:35

Tablicę poświęconą pamięci pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego odsłonięto w Święto Niepodległości w Katowicach. Ufundowana przez śląskich notariuszy tablica znalazła się budynku, w którym przed II wojną światową Wolny miał kancelarię notarialną.
Wydarzenie wpisuje się w obchody 135. rocznicy urodzin Konstantego Wolnego. Decyzją Sejmiku Woj. Śląskiego bieżący rok jest obchodzony w regionie jako Rok Konstantego Wolnego. Wolny przez trzy kadencje pełnił funkcję marszałka Sejmu Śląskiego - organu ustawodawczego autonomicznego wówczas województwa.

Obecny marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz zaznaczył w niedzielę, że Wolny był przedstawicielem nowoczesnej śląskiej inteligencji wprowadzającej Górny Śląsk do II RP. "Nie było wówczas wielu ludzi z wyższym wykształceniem, ale ci, którzy byli, reprezentowali niesamowitą klasę. () To jedna z takich postaci okresu międzywojennego, która powoduje, że łza się czasem w oku kręci, gdy pomyślimy o tamtych czasach" - ocenił.

Na tablicy umieszczonej na kamienicy przy ul. Warszawskiej 1 wyryto napis: "Konstantemu Wolnemu (1877-1940), wielkiemu polskiemu patriocie, Marszałkowi Sejmu Śląskiego, notariuszowi, którego kancelaria notarialna mieściła się w tym budynku w latach 1934-1939, Notariusze Izby Notarialnej w Katowicach 2012".

Prezes Izby Notarialnej w Katowicach Jacek Wojdyło przypomniał m.in., że Wolny zmienił formę swej publicznej działalności na działalność prawniczą, notarialną - w geście protestu wobec konstytucji kwietniowej 1935 r. Zaznaczył też, że Wolny potrafił skupiać zainteresowanie i akceptację różnych środowisk, niezależnie od swoich przekonań politycznych.

"Umiejętność godzenia różnych poglądów, postawa człowieka otwartego na potrzeby innych, stwarzały dla niego perspektywę osoby bardzo akceptowanej, szlachetnej" - podkreślił prezes Izby Notarialnej w Katowicach. Jak dodał, w ciągu trzech kadencji Wolny był wybierany na funkcję marszałka Sejmu Śląskiego pięciokrotnie - także po tym, jak składał rezygnację wobec zbyt jednostronnych - jego zdaniem - decyzji politycznych posłów Sejmu Śląskiego.

Pierwsze wybory do Sejmu Śląskiego odbyły się 24 września 1922 r. Ogłoszono je na mocy Ustawy Konstytucyjnej z 15 lipca 1920 r., zawierającej Statut Organiczny Woj. Śląskiego. Nadawał on województwu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia. Na jego mocy powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski. Tekst Statutu opracowała komisja pod przewodnictwem Wolnego.

<!-- pagebreak //-->

Konstanty Wolny urodził się 5 kwietnia 1877 r. w Bujakowie k. Mikołowa. Był działaczem narodowym i społecznym na rzecz polskości Górnego Śląska, współpracownikiem Wojciecha Korfantego, współautorem Statutu Organicznego Woj. Śląskiego - aktu prawnego, który dawał regionowi autonomię. Był zaangażowany w akcję plebiscytową oraz przygotowanie powstań śląskich. W trzecim z nich był zastępcą Korfantego.

W 1922 r., po przyłączeniu Górnego Śląska do Polski, Wolny został marszałkiem Sejmu Śląskiego. Cieszył się autorytetem w zantagonizowanym wówczas Sejmie, który był areną bardzo ostrych konfliktów między obozami Korfantego i wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego. Według historyków jako marszałek Wolny kierował się zasadą praworządności i tolerancji; potrafił zachować własny sąd i niezależność w kwestiach politycznych.

We wrześniu 1939 r. wraz z falą uchodźców dotarł do Lwowa, gdzie był współzałożycielem Śląskiego Komitetu Uchodźców. Zmarł w tym mieście w 1940 r.; spoczął w grobowcu Jezuitów na tamtejszym Cmentarzu Janowskim. Zgodnie z wolą rodziny oraz samorządu woj. śląskiego na przełomie maja i czerwca zidentyfikowane prochy polityka ekshumowano z lwowskiego cmentarza i pochowano na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach. Spoczywają tam m.in. dyktator III Powstania Śląskiego Wojciech Korfanty czy pierwszy wojewoda śląski Józef Rymer.

Kulminacyjnym punktem obchodów Roku Konstantego Wolnego w woj. śląskim była uroczysta sesja Sejmiku Woj. Śląskiego, poświęcona postaci marszałka oraz 90. rocznicy pierwszych wyborów do Sejmu Śląskiego, zorganizowana 22 czerwca. Jej gościem był prezydent Bronisław Komorowski. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.