W Katowicach odsłonięto tablicę Konstantego Wolnego

Tablicę poświęconą pamięci pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego odsłonięto w Święto Niepodległości w Katowicach. Ufundowana przez śląskich notariuszy tablica znalazła się budynku, w którym przed II wojną światową Wolny miał kancelarię notarialną.
Wydarzenie wpisuje się w obchody 135. rocznicy urodzin Konstantego Wolnego. Decyzją Sejmiku Woj. Śląskiego bieżący rok jest obchodzony w regionie jako Rok Konstantego Wolnego. Wolny przez trzy kadencje pełnił funkcję marszałka Sejmu Śląskiego - organu ustawodawczego autonomicznego wówczas województwa.

Obecny marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz zaznaczył w niedzielę, że Wolny był przedstawicielem nowoczesnej śląskiej inteligencji wprowadzającej Górny Śląsk do II RP. "Nie było wówczas wielu ludzi z wyższym wykształceniem, ale ci, którzy byli, reprezentowali niesamowitą klasę. () To jedna z takich postaci okresu międzywojennego, która powoduje, że łza się czasem w oku kręci, gdy pomyślimy o tamtych czasach" - ocenił.

Na tablicy umieszczonej na kamienicy przy ul. Warszawskiej 1 wyryto napis: "Konstantemu Wolnemu (1877-1940), wielkiemu polskiemu patriocie, Marszałkowi Sejmu Śląskiego, notariuszowi, którego kancelaria notarialna mieściła się w tym budynku w latach 1934-1939, Notariusze Izby Notarialnej w Katowicach 2012".

Prezes Izby Notarialnej w Katowicach Jacek Wojdyło przypomniał m.in., że Wolny zmienił formę swej publicznej działalności na działalność prawniczą, notarialną - w geście protestu wobec konstytucji kwietniowej 1935 r. Zaznaczył też, że Wolny potrafił skupiać zainteresowanie i akceptację różnych środowisk, niezależnie od swoich przekonań politycznych.

"Umiejętność godzenia różnych poglądów, postawa człowieka otwartego na potrzeby innych, stwarzały dla niego perspektywę osoby bardzo akceptowanej, szlachetnej" - podkreślił prezes Izby Notarialnej w Katowicach. Jak dodał, w ciągu trzech kadencji Wolny był wybierany na funkcję marszałka Sejmu Śląskiego pięciokrotnie - także po tym, jak składał rezygnację wobec zbyt jednostronnych - jego zdaniem - decyzji politycznych posłów Sejmu Śląskiego.

Pierwsze wybory do Sejmu Śląskiego odbyły się 24 września 1922 r. Ogłoszono je na mocy Ustawy Konstytucyjnej z 15 lipca 1920 r., zawierającej Statut Organiczny Woj. Śląskiego. Nadawał on województwu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia. Na jego mocy powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski. Tekst Statutu opracowała komisja pod przewodnictwem Wolnego.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE