PARTNER PORTALU
  • BGK

W Katowicach pisano Test z Historii Śląska

  • PAP    17 czerwca 2012 - 08:53
W Katowicach pisano Test z Historii Śląska

70 osób wzięło udział w Katowicach w Teście z Historii Śląska. Przedsięwzięcie popularyzujące wiedzę o historii regionu przeprowadzono na kilka dni przed przypadającymi 20 czerwca obchodami z okazji 90 rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
Test zorganizowany w Roku Stanisława Wolnego - twórcy statutu autonomicznego Województwa Śląskiego oraz wieloletniego marszałka Sejmu Śląskiego, sprawdzał wiedzę z historii dwudziestolecia międzywojennego na Górnym Śląsku.

Z historią zmierzyło się 70. osób z całego województwa - od uczniów szkół gimnazjalnych wzwyż. Uczestnicy rywalizowali w historycznej Sali Sejmu Śląskiego w dwóch etapach - pisemnym i ustnym.

W teście składającym się z 32 pytań należało m.in. wiedzieć, jaki procent w stosunku do całej powierzchni kraju zajmowało województwo śląskie, na budowę jakiej szkoły zaciągnięto pożyczkę amerykańską, wymienić działające wówczas partie niemieckie, podać nazwę organizacji, która zajmowała się do 1931 roku prowadzeniem komunikacji autobusowej w regionie, wymienić najbardziej znanych śląskich piłkarzy i kluby, w których grali, przez ile kadencji Konstanty Wolny pełnił obowiązki marszałka, oraz gdzie obecnie spoczywają jego prochy.

Należało także podać nazwiska osób znajdujących się na fotografiach wykonanych w czasie dwudziestolecia międzywojennego, oraz na podstawie widokówki przedstawiającej okazały budynek w centrum Katowic - napisać jaka instytucja miała w nim swoją siedzibę.

Do części ustnej zakwalifikowano trzy osoby, które najlepiej napisały część pisemną. Pytania losowano.

Zwycięzcą został 58-letni Antoni Wilgusiewicz z Katowic.

"Test pisemny był trudny, natomiast część ustna dość prosta. Pytano o wojnę celną, losy Wojciecha Korfantego po powrocie do Polski w 1939 roku, oraz co się mieściło przed wojną w tzw. drapaczu chmur w Katowicach przy ulicy Żwirki i Wigury" - powiedział zwycięzca.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał tablet, pojedzie także na wycieczkę do Brukseli. Do Brukseli pojedzie także dziesięć innych osób, które w teście uzyskały największą liczbę punktów.

Wiedzę uczestników oceniali - prof. Zygmunt Woźniczka z Zakładu Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego, adiunkt w Zakładzie Historii Myśli Społecznej i Politycznej Uniwersytetu Śląskiego dr Tomasz Słupik oraz adiunkt w Katedrze Powszechnej Historii Państwa i Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Marian Małecki.

Organizatorem drugiej edycji konkursu zorganizowanego pod patronatem katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej było Stowarzyszenie Projekt "Śląsk".

W pierwszej edycji zorganizowanej w ubiegłym roku test "Trzy powstania-droga Śląska do Polski" pisało ok. 140 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.