PARTNER PORTALU
  • BGK

W Katowicach rusza Off Festival

  • PAP/JL    3 sierpnia 2016 - 09:38
W Katowicach rusza Off Festival
Serwis muzyczny Pitchfork umieścił Off Festival w Katowicach na liście 20 najlepszych letnich festiwali na świecie. Fot. Mat. prasowe

Ponad 60 artystów wystąpi na czterech scenach podczas Off Festivalu w Katowicach.




Impreza potrwa od 5 do 7 sierpnia w Dolinie Trzech Stawów. Prezentujący alternatywną muzykę festiwal to jedna z najważniejszych muzycznych letnich imprez w Polsce.

Wśród zagranicznych artystów goszczących na festiwalu będą m.in. Anohni, Devendra Banhart, Mudhoney, Napalm Death, Kiasmos, The Kills, Jaga Jazzist, a polską scenę muzyczną będą reprezentować artyści o takiej renomie jak Brodka, Kaliber 44 czy SBB.

Dla spragnionych nie tylko muzyki działać będzie Kawiarnia Literacka, powstała we współpracy z Instytutem Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a dla pragnących ochłody od wysokich temperatur Katowickie Wodociągi postawią kurtyny wodne, stale będzie też można korzystać z hydrantów.

Organizatorzy przygotowują też strefę dla dzieci zwaną Piaskoffnicą. Zaplanowano tam m.in. warsztaty tworzenia kolorowych wianków czy poznawanie nowych brzmień, wydawanych np. przez tary ramowe, bębny afrykańskie, bęben gadający, kalimby i karimby, dwuoktawowe rury tonalne czy ukulele.

Strefa Śląskie to miejsce, w którym będzie można posłuchać opowieści o społecznych inicjatywach i projektach zmieniających region. Dla festiwalowych miłośników przygód przygotowano wycieczki – chętni mogą zobaczyć Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach, Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu i Strefę Kultury w Katowicach. Bilety wstępu do tych miejsc atrakcji są płatne, natomiast transport z przewodnikiem na miejsce i z powrotem bezpłatny. W zwiedzaniu mogą brać udział tylko uczestnicy Off Festivalu mający opaskę festiwalową, którzy dokonają rejestracji na stronie www.

Wśród imprez towarzyszących festiwalowi jest też wystawa „David Bowie – Life On Earth?”, którą będzie można już od czwartku oglądać w Rondzie Sztuki w Katowicach. To hołd dla zmarłego w styczniu tego roku artysty, ale także ironiczne spojrzenie na figurę idola z różnych perspektyw. 22 twórców – m.in. Wojciech Kucharczyk, Pola Dwurnik, Sławomir Elsner, Mateusz Holak, Sophie Kula i Dawid Ryski – przełożyło na język sztuki wizualnej swoje doświadczenia kontaktu z twórczością Bowiego. Obok muralu pojawią się formy plakatowe, neon czy instalacje artystyczne.

Off Festival odbywa się corocznie od 2006 r. Zanim zapadła decyzja o przeniesieniu imprezy do Katowic, do 2009 r. festiwal odbywał się w Mysłowicach. W 2012 r. impreza została wyróżniona nagrodą European Festival Awards w kategorii Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości. Wpływowy serwis muzyczny Pitchfork umieścił Off Festival na liście 20 najlepszych letnich festiwali na świecie. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Artur Rojek. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.