W Kielcach ruszyły Dni Lwowa

Spotkanie ze skrzypkiem i śpiewakiem Alfredem Schreyerem, ostatnim żyjącym w Drohobyczu uczniem Brunona Schulza, oraz wernisaż wystawy starych pocztówek z Buczacza i okolic z przełomu XIX i XX wieku rozpoczęły w piątek VII Dni Lwowa w Kielcach.
W Kielcach ruszyły Dni Lwowa
Jak powiedział organizator imprezy Marian Orliński od siedmiu lat udaje się przyciągnąć uwagę ludzi, także młodych, zainteresowanych historią Kresów.

Tegoroczne Dni Lwowa rozpoczęło spotkanie kielczan ze skrzypkiem i śpiewakiem Alfredem Schreyerem, podczas którego artysta wspominał swojego nauczyciela rysunku i prac ręcznych Brunona Schulza. Jak mówił, Schulz wystawiał z rysunku "dobre" i "bardzo dobre" oceny, jednie z prac ręcznych zdarzało mu się postawić "dostateczną". Schreyer przypominał także przedwojenne, znane na Kresach piosenki.

Drugim punktem inauguracji VII Dni Lwowa w Kielcach był wernisaż wystawy pocztówek z Buczacza. "Najstarsze karty pocztowe pochodzą z 1893 i 1894 roku" - powiedział PAP Orliński. Najmłodsze z nich zostały wydane w 1939 roku tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Wystawę można oglądać do 20 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

W sobotę w Domu Środowisk Twórczych (Pałacyk Zielińskiego) z koncertem piosenek lwowskich, polskich i żydowskich z dwudziestolecia międzywojennego wystąpi zespół "Teligentne Batiary" z Bytomia oraz zespół Alfreda Schreyera z Drohobycza. "Będzie to wyjątkowa okazja, by poczuć klimat przedwojennych kresów" - uważa Marian Orliński.

VII Dni Lwowa w Kielcach zakończy spotkanie w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (pow. kielecki), podczas którego zaprezentowana zostanie wystawa "Pomniki historyczne Kresów Napoleona Ordy" - czyli rysunki zamków, pałaców i dworów z Kresów Wschodnich z II połowy XIX wieku. Uzupełnieniem do wystawy będzie wykład historyka Mariana Winiarskiego pt.: "700 lat Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej". Podczas spotkania w Oblęgorku zaprezentowany będzie także pokaz multimedialny ze zdjęciami współczesnej Ukrainy.

Organizatorem VII Dni Lwowa jest kieleckie Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wchodnich. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE