PARTNER PORTALU
  • BGK

W Kielcach ruszyły Dni Lwowa

  • PAP    28 września 2012 - 20:29
W Kielcach ruszyły Dni Lwowa

Spotkanie ze skrzypkiem i śpiewakiem Alfredem Schreyerem, ostatnim żyjącym w Drohobyczu uczniem Brunona Schulza, oraz wernisaż wystawy starych pocztówek z Buczacza i okolic z przełomu XIX i XX wieku rozpoczęły w piątek VII Dni Lwowa w Kielcach.
Jak powiedział organizator imprezy Marian Orliński od siedmiu lat udaje się przyciągnąć uwagę ludzi, także młodych, zainteresowanych historią Kresów.

Tegoroczne Dni Lwowa rozpoczęło spotkanie kielczan ze skrzypkiem i śpiewakiem Alfredem Schreyerem, podczas którego artysta wspominał swojego nauczyciela rysunku i prac ręcznych Brunona Schulza. Jak mówił, Schulz wystawiał z rysunku "dobre" i "bardzo dobre" oceny, jednie z prac ręcznych zdarzało mu się postawić "dostateczną". Schreyer przypominał także przedwojenne, znane na Kresach piosenki.

Drugim punktem inauguracji VII Dni Lwowa w Kielcach był wernisaż wystawy pocztówek z Buczacza. "Najstarsze karty pocztowe pochodzą z 1893 i 1894 roku" - powiedział PAP Orliński. Najmłodsze z nich zostały wydane w 1939 roku tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Wystawę można oglądać do 20 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

W sobotę w Domu Środowisk Twórczych (Pałacyk Zielińskiego) z koncertem piosenek lwowskich, polskich i żydowskich z dwudziestolecia międzywojennego wystąpi zespół "Teligentne Batiary" z Bytomia oraz zespół Alfreda Schreyera z Drohobycza. "Będzie to wyjątkowa okazja, by poczuć klimat przedwojennych kresów" - uważa Marian Orliński.

VII Dni Lwowa w Kielcach zakończy spotkanie w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (pow. kielecki), podczas którego zaprezentowana zostanie wystawa "Pomniki historyczne Kresów Napoleona Ordy" - czyli rysunki zamków, pałaców i dworów z Kresów Wschodnich z II połowy XIX wieku. Uzupełnieniem do wystawy będzie wykład historyka Mariana Winiarskiego pt.: "700 lat Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej". Podczas spotkania w Oblęgorku zaprezentowany będzie także pokaz multimedialny ze zdjęciami współczesnej Ukrainy.

Organizatorem VII Dni Lwowa jest kieleckie Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wchodnich. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.