W kościołach bez tłoku

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 14-05-2010
  • drukuj
Z wyników liczenia wiernych wynika, że w 2009 r. do kościoła w niedzielę chodziło 41,5 proc. katolików. Tendencja jest spadkowa.
W kościołach bez tłoku

Jeśli spojrzeć na ostatnie 10 – 20 lat, to na niedzielną mszę chodzi o kilka procent mniej ludzi – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Najbardziej religijna tradycyjnie okazała się diecezja tarnowska (prawie 71 proc.), a najmniej – szczecińsko-kamieńska (27,5 proc.). Nie najlepiej jest też w archidiecezji warszawskiej – do kościołów w dniu liczenia poszło niecałe 32 proc. katolików. W dodatku w stolicy – a także w diecezji katowickiej – odnotowano największe załamanie w stosunku do 2006 r. (o prawie 10 proc.).

Zdaniem ekspertów wyniki w Warszawie pozwalają przypuszczać, że w Polsce zaczęła się tendencja odchodzenia od praktyk religijnych tam, gdzie jest najwyższy odsetek ludzi z wyższym wykształceniem. Stale rośnie za to liczba ludzi przystępujących do komunii. Jest ich prawie 17 proc. – o 6 proc. więcej niż w 1990 r.

W porównaniu z krajami Europy Zachodniej Polska ciągle katolicyzmem stoi. Np. w Niemczech liczono chodzących w niedzielę do kościoła katolików w 2006 r. Było to raptem 14 proc. – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE