PARTNER PORTALU
  • BGK

W Koszalinie rusza Europejski Festiwal Filmowy

  • PAP    30 sierpnia 2012 - 17:00
W Koszalinie rusza Europejski Festiwal Filmowy

32 tytuły zostaną pokazane na 9. Europejskim Festiwalu Filmowym "Integracja Ty i Ja" , który rozpocznie się 4 września w Koszalinie (Zachodniopomorskie) - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej organizatorzy imprezy.
Festiwal oraz towarzyszące mu wydarzenia poświęcone są życiu i problemom osób niepełnosprawnych. Tegoroczna edycja imprezy potrwa do 8 września.

Zakwalifikowane do konkursu filmy - 12 fabularnych, 15 dokumentalnych i 5 amatorskich nakręconych przez osoby niepełnosprawne - pochodzą z 11 krajów (Belgia, Czechy, Dania, Francja, Hiszpania, Izrael, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Włochy i Polska).

Wśród prezentowanych na imprezie obrazów będą m.in. "Nietykalni" Erica Toledano i Oliviera Nakache, "Lęk wysokości" Bartka Konopki, "Hasta la vista", Geoffrey Enthovena, "Nie ma tego złego" Mikkela Muncha-Falsa oraz "Cyrk motyli" Joshuy Weigela.

Nagrodami festiwalu są honorowe szklane statuetki "Motyl 2012." Jury w składzie Sławomir Grnberg (producent,, reżyser i operator filmów dokumentalnych), Magdalena Łazarkiewicz (reżyserka), Andrzej Suchcicki (animator kultury filmowej) i Radosław Szaybo (plakacista, ilustrator, fotografik) przyzna "Motyle 2012" w kategoriach film fabularny, dokumentalny i amatorski. Laureata czwartej statuetki wybierze publiczność.

Festiwalowi będą towarzyszyć wystawy: fotograficzna i malarstwa z audiodeskrypcją dla osób niewidomych pt. "Dotknąć sztuki" oraz dyskusje, spotkania z twórcami i osobami, które mimo niepełnosprawności z powodzeniem realizują swoje pasje. Jednym z takich gości będzie kierowca rajdowy Bartek Ostałowski, który stracił w wypadku obie ręce. Ostałowski na zakończenie festiwalu zaprezentuje drifting, czyli jazdę w poślizgu.

6 września Na Politechnice Koszalińskiej w ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Jestem z XXI wieku. Żyję przyszłością", poświęcona problematyce niepełnosprawności.

Festiwalowe projekcje będą odbywać się nie tylko w Koszalinie - sześć filmów (4 polskie i 2 zagraniczne) zostanie zaprezentowanych 6 i 7 września w 15 kinach studyjnych w Białmystoku, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Elblągu, Katowicach, Koninie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Słupsku, Szczecinie i Warszawie.

Imprezie głównej będą również towarzyszyć "Małe festiwale", które 4 września odbędą się w 20 polskich miastach.

Organizatorami festiwalu są Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela. Wszystkie projekcje filmowe będą odbywać się w kinie "Alternatywa." Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.